Młodzi polscy innowatorzy podsumowują amerykańskie doświadczenia

Porażka to nie klęska, tylko jeden z etapów na drodze do sukcesu - twierdzą absolwenci programu TOP 500 Innovators, którzy od poniedziałku w Ożarowie Maz. dzielą się doświadczeniami z pobytu w amerykańskich ośrodkach naukowych. Ich pierwszy zlot zgromadził ponad 140 osób.

"Z naukowych ośrodków w Stanach Zjednoczonych wracają inne osoby, bardziej w siebie wierzące" - zauważyła minister nauki Barbara Kudrycka podczas inauguracji zlotu. Dziewięć tygodni pobytu na Uniwersytecie Stanforda i University of California w Berkeley w USA w Dolinie Krzemowej obejmowało m.in. zajęcia prowadzone przez wybitnych praktyków, wizyty studyjne i staże w innowacyjnych przedsiębiorstwach.

Uczestnicy programu uczą się tam, jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych. Ważną częścią kursu jest doskonalenie umiejętności pracy w grupie i multidyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywnego myślenia, efektywnego podejmowania decyzji, rozwiązywania konfliktów. Polacy obserwują także pracę zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań, spotykają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital.

Po powrocie "macie wystarczająco wiele energii, by - przełamując fale - tworzyć spółki typu spin off czy start-up, pracować nad własnymi projektami naukowymi i wnioskami patentowymi" - mówiła Kudrycka. - Dzięki doświadczeniu ze Stanów wiecie, że porażka podczas realizacji pomysłu jest czymś naturalnym; drogą do sukcesu, który i tak sie pojawi, jeśli z porażki jesteśmy się w stanie czegoś nauczyć".

Amerykański sposób traktowania niepowodzeń to jedno z głównych doświadczeń absolwentów TOP 500 Innovators. "W Dolinie Krzemowej jest to rzecz pozytywna, a wręcz pożądana przez pracodawców. Jeśli się coś nie udaje, wyciągamy wnioski i zaczynamy od nowa" - podkreślił w rozmowie z PAP Rafał Plewa z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

"Po stypendium coraz częściej odnoszę wrażenie, że istnienie żmudnych procedur traktujemy w Polsce jako wymówkę dla zawodowej bezczynności. Nie mamy siły, odwagi albo samozaparcia, by realizować swoje plany mimo przeszkód. To nie jest model podejścia do pracy, który by dominował w Stanach" - dodała fizyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Anna Szkulmowska. Jak przyznała, pobyt w Stanford umocnił ją w przekonaniu, że "jak ktoś chce coś zrobić - znajdzie na to sposób. A jak nie chce - zawsze znajdzie wymówkę".

Umiejętność współpracy u amerykańskich studentów docenił z kolei Marek Długosz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. "Tam już na etapie studiów ważne jest to, że ludzie uczą się pracować w grupie i nie boją się dzielić pomysłami" - powiedział. - Ważny jest też duch przedsiębiorczości. Jeśli ktoś ma pomysł, nawet trochę szalony, idzie z nim do promotora. Jeśli go nie zrealizuje, być może pomysł da zaczątek innemu, o wiele lepszemu. Na początku kariery nawet twórca Google nie od razu znalazł zrozumienie".

"Wybraliście wspomniane uczelnie nie tylko ze względu na oferowaną tam, bardzo wysoką jakość kształcenia, ale też z powodu ich wkładu w tworzenie Doliny Krzemowej, amerykańskiego modelu mariażu biznesu i instytucji naukowych, będącego jednocześnie silnikiem gospodarczego wzrostu" - podkreślił na inauguracji zlotu Douglas C. Greene z Ambasady Stanów Zjednoczonych. Jak dodał, istniejące w takich ośrodkach mechanizmy z jednej strony pozwalają naukowcom doskonalić umiejętności i nawiązywać kontakty z biznesem, z drugiej - dają możliwość komercjalizacji wyników.

Greene zwrócił uwagę, że już dziś część absolwentów programu tworzy spółki typu start-up, spin off i spin out. Jak choćby dr Marcin Binkowski, którego spółka n-lab wsparła pierwszy w Polsce przeszczep twarzy, przygotowując trójwymiarowe wydruki modeli czaszki ofiary wypadku i zdrowego człowieka.

Top 500 Innovators jest największym rządowym programem wspierania innowacyjności w nauce, jego budżet sięga 30 mln zł. Do końca 2015 roku na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities) ma wyjechać w sumie 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Białostocka

    Na Politechnice Białostockiej otwarto Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHub

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera