Uczelnie i instytucje

Resort nauki wybierze kolejne jednostki flagowe polskiej nauki

O status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących mogą ubiegać się teraz jednostki zajmujące się naukami przyrodniczymi, a także naukami rolniczymi, leśnymi i weterynaryjnymi. Resort nauki ogłosił konkurs na kolejne jednostki, które otrzymają dodatkowe fundusze.

To druga edycja konkursu. Pierwszą rozstrzygnięto w lipcu 2012 r. Wyłoniono wtedy trzy Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące (KNOW) specjalizujące się w dziedzinie nauk ścisłych i trzy w zakresie szeroko pojętych nauk medycznych. Teraz czas na nauki przyrodnicze (nauki biologiczne i nauki o Ziemi), a także nauki rolnicze, leśne i weterynaryjne.

"Polska ma dobre tradycje w uprawianiu tych właśnie dziedzin nauki, liczymy się w tym zakresie na świecie – komentuje minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. - Obecny konkurs ma wzmocnić naszą pozycję. Uzyskanie statutu KNOW oznacza zdobycie przez wyróżnione jednostki nawet dodatkowych 50 milionów złotych przez następne pięć lat. Zależy nam, by KNOW-y służyły spotkaniu najlepszych naukowców, doktorantów i studentów, i aby ci najlepsi stawali się jeszcze lepszymi. By w ośrodkach tych można było realizować najbardziej śmiałe i nowatorskie badania".

Aktualny konkurs skierowany jest do podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni, centrów naukowych utworzonych przez szkoły wyższe, a także do konsorcjów naukowych z obszaru nauk przyrodniczych oraz nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych.

O status KNOW walczyć mogą jednostki, które prowadzą badania naukowe na najwyższym poziomie (uzyskają od Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych kategorię A), posiadają uprawnienia do nadawania stopni naukowych, prowadzą studia doktoranckie powiązane z prowadzonymi badaniami naukowymi i zapewniają wysoką jakość kształcenia.

Jednostki powinny przedstawić program rozwoju naukowego uwzględniającego m.in. zakres planowanych badań naukowych, konkurencyjność badań na tle światowych osiągnięć oraz planowane działania na rzecz rozwoju młodej kadry naukowej.

Wyłonione jednostki otrzymają status KNOW na 5 lat. Co roku każda z nich otrzyma do 10 mln zł m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, budowanie silnej i rozpoznawalnej marki, a także na wyższe wynagrodzenia naukowców czy zatrudnienie zagranicznych uczonych. Przyznawanie statusu KNOW najlepszym ośrodkom naukowym jest jednym z elementów reformy szkolnictwa wyższego z 2011 roku.

Wnioski przyjmowane są do 15 listopada br.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera