Zmiany w strukturze mózgu u osób cierpiących na migrenę

Osoby cierpiące na migrenę, zwłaszcza z tzw. aurą, mają zmiany w istocie białej mózgu i drobne uszkodzenia tkanki nerwowej podobne do tych, jakie są następstwem mini-udarów mózgu – wynika z analizy 19 badań, którą przeprowadzili naukowcy z Danii.

Autorzy pracy na łamach pisma „Neurology” podkreślają jednak, że na razie przyczyny tych zmian, ich znaczenie oraz długofalowe konsekwencje nie są znane.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze pod kierunkiem dr. Messouda Ashiny przeanalizowali dane zebrane w 19 badaniach, w których zastosowano rezonans magnetyczny do oceny struktury mózgu osób cierpiących na migreny (z aurą lub bez) oraz osób, które nie miały bólów migrenowych.

Aura występuje u ok. 10 proc. pacjentów, którzy mają migreny. Jest to zespół objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia widzenia (mroczki, błyski przed oczami), zaburzenia pola widzenia, a nawet przejściowa ślepota, które poprzedzają sam ból migrenowy. U ok. 1 proc. chorych aura przypomina udar mózgu. Pacjenci mogą wówczas odczuwać przejściowe drętwienie ręki, nogi, zaburzenia czucia po jednej stronie ciała, zaburzenia mowy.

Okazało się, że w mózgach osób z migreną częściej niż u osób bez tej dolegliwości występowały strukturalne zmiany, w tym nieprawidłowości w istocie białej i drobne uszkodzenia związane z niedotlenieniem tkanki nerwowej (podobne jak przy udarze mózgu, tylko na mniejszą skalę). Dotyczyło to zwłaszcza pacjentów, którzy cierpieli na migreny z aurą – u nich nieprawidłowości w istocie białej były częstsze o 68 proc., a uszkodzenia związane z niedotlenieniem o 44 proc. częstsze.

“Jako neurolog widuję wielu pacjentów z migreną, którzy pytają mnie +Czy to uszkadza mój mózg?+” – przyznaje dr Ashina. Jego zdaniem najnowsza analiza potwierdza, że migreny mogą być czynnikiem ryzyka zmian strukturalnych w mózgu, ale w jaki sposób do tego dochodzi nie wiadomo. Nie jest też jasne, czy zmiany te są istotne i jakie mogą być ich długofalowe konsekwencje.

„Na razie nie można stwierdzić, że osoby cierpiące na migrenę mają wysokie ryzyko zmian strukturalnych w mózgu lub zaburzeń jego funkcjonowania w przyszłości, dopóki nie zostaną przeprowadzone długoterminowe badania nad tym zagadnieniem” – potwierdza dla BBC szef Brytyjskiego Stowarzyszenia do Badań nad Bólami Głowy dr Fayyaz Ahmed. (PAP)

jjj/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera