Nieśmiałe samce bogatek mają mniej "przyjaciół", niż osobniki odważne, ale za to nawiązują z nimi silniejsze więzi - twierdzą naukowcy w "Ecology Letters".
Żyjącą w Oxfordshire populację bogatek, liczącą ok. tysiąca osobników, naukowcy badają od ponad 60 lat. Najnowsze obserwacje pokazały związek pomiędzy osobowością sikor a ich zachowaniem.
Aby zrozumieć zawiłości społecznych relacji u tych ptaków naukowcy śledzili poszczególne osobniki za pomocą maleńkich nadajników, umieszczonych w obrączce na nodze każdego z nich. Jak się okazało, ptaki bardziej strachliwe bądź \"nieśmiałe\" częściej pozostają w tej samej grupie, zaś ptaki bardziej śmiałe są też bardziej towarzyskie.
Zwykle naukowcy obserwowali sikory w sezonie rozrodczym, np. oceniając ich sukces lęgowy. W ostatnich 10 latach zaczęli jednak również podglądać ich zachowanie podczas zimy. \"Osobowość\" ptaków oceniali w ramach sprytnego eksperymentu - poszczególne bogatki chwytali i wpuszczali na 10 minut do pokoju pełnego grzęd i innych ptaków. Przez cztery zimy naukowcy przeprowadzili całą serię obserwacji \"psychologicznych\". Ptaki, które nowe otoczenie badały powoli i spokojnie, uznali za \"nieśmiałe\", inne, działające szybciej - za bardziej \"odważne\".
Kiedy sikory wypuszczono znów na wolność, naukowcy mogli obserwować ich ruchy wśród drzew dzięki nadajnikom i 65 specjalnie zainstalowanym karmnikom. Oprócz dokarmiania ptaków karmniki te miały zainstalowane specjalne radionadajniki, rejestrujące ptaki z nadajnikami, które pojawiły się, by coś zjeść. Mogli obserwować przemieszczanie się poszczególnych ptaków, unikając kłopotów z ich identyfikacją.
Wcześniejsze badanie pokazało, że na czas zimowego żerowania ptaki tworzą luźne grupy towarzyskie, które dynamicznie się zmieniają. Lucy Aplin z Oxford University i z Australian National University oraz jej zespół analizowali dane z okolicy i odkryli, że nieśmiałe ptaki tworzą swoje własne grupy. \"Bardziej nieśmiałe ptaki tworzą zwykle grupki przeważnie mniej liczne, ale o wiele bardziej trwałe na dłuższą metę\" - tłumaczy Aplin, cytowana na stronie BBC.
Ptaki odważne wybierały nie jakość, a ilość. Żerując, dołączały do kilku różnych gromadek, miały też wiele więcej krótkotrwałych znajomości, z większą liczbą sikor.
\"Samce preferują znajomości z osobnikami o typie osobowości podobnym, jak ich własny. Sądzimy, że może to mieć coś wspólnego z tym, że ptaki nieśmiałe unikają tych odważniejszych\" - sugeruje Aplin. - Wiemy, że śmiałość ma związek z agresywnością, a samce bogatki walczą ze sobą częściej, niż samice\". (PAP)
zan/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.