We wtorek obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk

Mycie rąk mydłem to prosta czynność, która jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów ratowania życia dzieci - przypomina UNICEF z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk, który obchodzony jest we wtorek.

Obchodzony 15 października Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez ONZ w 2008 r., aby podkreślić ogromne znaczenie mycia rąk wodą i mydłem - to jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. Tegoroczne hasło przewodnie Światowego Dnia Mycia Rąk brzmi „Moc jest w Twoich rękach”.

Z okazji 6. Światowego Dnia Mycia Rąk UNICEF przypomina, że każdego dnia 1,4 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera na skutek chorób biegunkowych spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny.

Z danych UNICEF wynika, że biegunka jest nadal drugą, najczęstszą przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. Każdego roku umiera z jej powodu 600 tys. dzieci. Ponad 1,7 mld dzieci dotkniętych tą chorobą boryka się z problemami zahamowania wzrostu (niska waga ciała w stosunku do wieku, opóźnienia w rozwoju).

UNICEF przypomina, że jedną z najprostszych i najtańszych metod ograniczenia liczby zachorowań jest mycie rąk mydłem. Mycie rąk przed jedzeniem i po wizycie w toalecie skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się chorób biegunkowych.

Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk na całym świecie odbywają się specjalne pokazy i warsztaty mycia rąk, w których będzie uczestniczy m.in. 5 mln dzieci w Etiopii, 1,4 mln dzieci w Jemenie, a także 450 szkół podstawowych w Sierra Leone, 424 szkoły podstawowe w Mali i 12 miast w Indonezji.

Wydarzenia związane ze Światowym Dniem Mycia Rąk mają pomóc w promowaniu tej prostej czynności i uświadamiać kluczową rolę, jaką odgrywa ona w ochronie zdrowia i życia dzieci.

"Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności, myjąc ręce wodą z mydłem, może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się, że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić i spłukać czystą wodą" - przekonuje Sanjay Wijesekera z UNICEF.(PAP)

akw/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera