WHO: zanieczyszczenie powietrza czynnikiem rakotwórczym

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) z siedzibą w Lyonie, agenda Światowej Organizacji Zdrowia, ogłosiła w czwartek na konferencji prasowej, że uznała zanieczyszczenie powietrza za jeden z czynników rakotwórczych.

"Eksperci doszli do wniosku, że istnieją wystarczające dowody na to, że zanieczyszczenie otwartego powietrza wywołuje raka płuc i ma związek z ryzykiem zachorowania na raka pęcherza" - sprecyzowało IARC. "Zanieczyszczenie powietrza uważamy za najbardziej karcynogenny czynnik środowiskowy, większy niż bierne palenie" - powiedział Kurt Straif, szef wydziału IARC zajmującego się czynnikami wywołującymi raka.

Do takich wniosków doszli eksperci, obradujący przez kilkanaście dni w Lyonie, aby przeanalizować wyniki badań prowadzonych przez dziesięciolecia na kilku tysiącach mężczyzn i kobiet - sprecyzowała dr Dana Loomis podczas konferencji prasowej. Dodała, że badania nie pozwoliły ustalić, jakie grupy - mężczyźni lub kobiety, młodzi czy starzy - są najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza.

Agencja do tej pory stała na stanowisku, że elementy zanieczyszczenia powietrza takie jak spaliny z silników dieslowskich są rakotwórcze, lecz po raz pierwszy uznała zanieczyszczenie jako całościowy element karcynogenny.

Podano także, że w 2010 roku z powodu raka płuc mającego związek z zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 223 tysiące ludzi.

Straif podkreślił, że występują dramatyczne różnice w jakości powietrza w wielkich miastach na całym świecie. Dodał, że najbardziej zanieczyszczone miasta są w Chinach i w Indiach.

Bardziej szczegółowe konkluzje badań mają ukazać się w przyszłym tygodniu w znanym lekarskim przeglądzie brytyjskim "The Lancet".

PAP - Nauka w Polsce

jo/ ro/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera