Płonący żel i pasożyty na dniach otwartych Wydziału Farmacji SUM w Sosnowcu

Jak wytrącić DNA cebuli, pozbawić płatki róż koloru, a ze smalcu zrobić mydło – to tylko niektóre ciekawostki, jakich mogą się dowiedzieć w czwartek i piątek odwiedzający Wydział Farmaceutyczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu (Śląskie).

Podczas trwających tam dni otwartych katedry i zakłady przygotowały ciekawe prezentacje i warsztaty. "Chcemy pokazać, jak ciekawe mogą być studia na tym wydziale. Dni otwarte są więc adresowane przede wszystkim do osób, które je rozważają. Jeśli jednak ktoś po prostu chce zobaczyć te ciekawe eksperymenty, również zapraszamy" - powiedziała PAP rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Agata Kalafarska.

Naukowcy pokażą np., jak w zaledwie pół godziny wytrącić DNA z cebuli. Małe, białe kłaczki o nitkowatej strukturze można nawinąć na wykałaczkę i wyjąć z roztworu.

Można się też dowiedzieć rzeczy przydatnych każdej pani domu, np. jak wyczyścić domowe srebra - potrzebne będą folia aluminiowa, sól, wrząca woda i soda oczyszczona. Inna prezentacja jest poświęcona temu, jak w łatwy sposób w domu sprawdzić, czy kupiona przez nas śmietana nie zawiera skrobi czy zagęszczaczy – według polskich norm nie powinno ich tam być.

W programie dni otwartych znalazły się też: możliwość przeprowadzenia analizy masy ciała, porównania pod mikroskopem komórek krwi zdrowych i chorych ludzi, samodzielnego wykonania kapsułki, obserwacji hodowli roztoczy alergennych, a najbardziej zdeterminowani mogą się nawet przebadać, czy nie cierpią na jedną z pasożytniczych chorób – nużycę.

W wyniku prezentowanych eksperymentów powstaje np. barwny żel, który można podpalić lub emitująca światło ciecz.

Zainteresowani studiami mogą zwiedzać katedry, zapoznać się z metodami prowadzenia ćwiczeń i wyposażeniem sal laboratoryjnych, spotkać się z wykładowcami i studentami działającymi w samorządzie i kołach naukowych.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatra: aż 30 proc. osób z depresją ma lekooporną postać choroby

  • Fot. Adobe Stock

    Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera