Naukowcy mogą się ubiegać o Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową

Polscy i amerykańscy naukowcy, którzy wspólnie prowadzą badania naukowe, mogą ubiegać się o Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową. Laureaci, przyznawanego po raz pierwszy wyróżnienia, otrzymają po 5 tys. dol. Zgłoszenia można przesyłać do 15 grudnia br.

Nagrodę w maju 2013 roku ustanowiły wspólnie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) i The American Association for the Advancement of Science (AAAS). Intencją obu instytucji jest wsparcie i promocja wybitnych osiągnięć badawczych, będących efektem współpracy polsko-amerykańskiej.

Po raz pierwszy Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa zostanie przyznana w 2014 roku w Stanach Zjednoczonych parze badaczy – z Polski i z USA, za wspólne wybitne osiągnięcie naukowe w dowolnej dziedzinie badań, z wyjątkiem sztuk pięknych. Przyznawana będzie co dwa lata, a jej wręczenie będzie się odbywać naprzemiennie w obydwu krajach.

Do nagrody może być nominowana para naukowców - jeden z nich powinien pracować w Polsce, drugi w Stanach Zjednoczonych. Podstawą nominacji jest wybitne osiągnięcie naukowe uzyskane przez nominowanych wspólnie w ramach współpracy polsko-amerykańskiej. Laureatów konkursu wybierze jury ustanowione wspólnie przez AAAS i FNP.

"Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać wszyscy członkowie polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego oraz osoby administrujące badaniami naukowymi w instytucjach, które prowadzą w sposób ciągły badania naukowe, włączając w to przedsiębiorstwa" - informuje w przesłanym PAP komunikacie Elżbieta Marczuk z FNP. Zgłoszenia mogą przesyłać też sami naukowcy uczestniczący w polsko-amerykańskich badaniach.

The American Association for the Advancement of Science to międzynarodowa organizacja non-profit działająca na rzecz rozwoju i promocji nauki z siedzibą w USA. Jest wydawcą jednego z najważniejszych czasopism naukowych - „Science”.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej to z kolei największa pozarządowa organizacja wspierająca naukę w Polsce. Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa to drugie międzynarodowe przedsięwzięcie FNP. Od 2006 roku wspólnie z niemiecką organizacją DFG przyznaje ona Polsko-Niemiecką Nagrodę Naukową COPERNICUS, wyróżniającą współpracujących ze sobą badaczy z Polski i z Niemiec.

"Ta nagroda podniesie prestiż współpracy naukowej Polski i USA w kontekście dużego zaangażowania polskich naukowców we współpracę europejską, co się niestety trochę stało kosztem współpracy z USA" - powiedział PAP w maju po podpisaniu umowy między obiema instytucjami prof. Marek Konarzewski - radca minister ds. nauki i technologii w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: http://www.fnp.org.pl/oferta/polsko-amerykanska-nagroda-naukowa/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera