Choroba psychiczna bardziej niż inne schorzenia stygmatyzuje krewnych

Zarówno schorzenia somatyczne, jak i psychiczne mają wpływ na życie najbliższych krewnych chorego. Badania przeprowadzone w 16 krajach świata wskazują jednak, że problemy psychiczne bardziej stygmatyzują rodzinę pacjenta.

Artykuł na ten temat publikuje pismo “Psychological Medicine”.

Badania przeprowadzono w ramach inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia pt. World Mental Health Survey Initiative, której celem jest ocena rozpowszechnienia chorób psychicznych oraz ich wpływu na społeczeństwa, pacjentów i ich rodziny.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane w 16 krajach świata – w Austrii, Belgii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indiach, Kolumbii, Libanie, Meksyku, Nigerii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w USA. Dotyczyły one uczucia zażenowania i stygmatyzacji wśród członków rodzin osób cierpiących na schorzenia psychiczne, takich jak uzależnienie od alkoholu, narkotyków, schizofrenia. Porównano je z wynikami uzyskanymi wśród krewnych osób z chorobami somatycznymi, tj. dotyczącymi ciała.

Okazało się, że jedne i drugie schorzenia stanowią psychiczne obciążenie dla członków rodziny pacjenta.

„Jednak krewni osób cierpiących na zaburzenia psychiczne odczuwali większe zażenowanie i stygmatyzację niż rodziny osób ze schorzeniami somatycznymi” – komentuje współautor badań Jordi Alonso z Institut Hospital del Mar d’Investigacions Mediques w Barcelonie.

Zdaniem badacza wskazuje to, że kampanie społeczne mające na celu zwalczanie stygmatyzacji pacjentów z chorobami umysłowymi powinny uwzględniać też członków ich rodzin.

WHO szacuje, że na całym świecie regularnie łamane są prawa osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.

Jak dodaje Alonso, osoby chore psychicznie stykają się na co dzień z dyskryminacją, m.in. na polu edukacji i zatrudnienia. „W niektórych krajach są też w różny sposób krzywdzone, uniemożliwia im się głosowanie, zawieranie małżeństw i posiadanie dzieci” – tłumaczy badacz.

Przedstawiciele WHO oceniają, że stygmatyzacja związana z tymi schorzeniami może stanowić ogromną przeszkodę na drodze do ich wczesnego wykrywania, a co za tym idzie - do skutecznego leczenia. Pacjenci z chorobami umysłowymi są przez to spychani na margines społeczeństwa. (PAP)

jjj/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy podwójny przeszczep płuc wykonany z użyciem robota

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na stwardnienie rozsiane może pomóc pamięci krótkotrwałej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera