Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
23.12.2013 aktualizacja 23.12.2013

Norwegowie katalogują swoją przyrodę, są pierwsze efekty

Ponad tysiąc nowych gatunków – z których niemal jedna czwarta jest dla nauki nowością – odkryto w Norwegii od 2009 r. - od momentu, w którym ruszył projekt zbadania i nazwania wszystkich gatunków występujących na terenie tego kraju.

Akcja Norwegian Taxonomy Initiative to jedno z zaledwie dwóch takich przedsięwzięć na świecie, w ramach których budżet państwa płaci naukowcom za odkrycie i skatalogowanie faktycznej różnorodności gatunków w całym kraju. Norwedzy mają opisać zwłaszcza gatunki słabo znane, występujące w rozmaitych siedliskach obecnych na terenie kraju - od wyżyn po wysunięte najbardziej na północ krańce Spitsbergenu, wyspy wchodzącej w skład archipelagu Svalbard na Morzu Arktycznym.

Dotychczas odkryto 1165 gatunków - od owadów i porostów po nowe gatunki mięczaków i żyjących w arktycznych wodach gąbek. Informacje na temat nowości pomagają w kształtowaniu polityki ochrony środowiska. Pomagają też lepiej zrozumieć złożoność i funkcjonowanie norweskich ekosystemów.

"To bardzo dobre wyniki, które dają nam nową wiedzę na temat poszczególnych gatunków i ekosystemów" - mówi Ivar Myklebust, dyrektor Norweskiego Centrum Informacji nt. Bioróżnorodności, w którym specjalna komisja powołana przez norweskie Ministerstwo Środowiska koordynuje całe przedsięwzięcie.

Naukowcy szacują, że w Norwegii żyje ok. 55 tys. gatunków. Dotychczas odkryto ich 41 tys. Wspomniane 1165 gatunków nowo odkrytych w ostatnich czterech latach to niemały ułamek całej liczby. Zanim jednak gatunki uznane za nowe wzbogacą norweską listę, muszą zyskać oficjalną nazwę, a ich opis trafi do branżowej prasy.

Taksonomowie szacują, że niemal 60 proc. nowości (czyli 729 gatunków) to owady (m.in. z grup, do których należą osy, muchy i komary - w sumie 667 gatunków) i inne drobne lądowe bezkręgowce (17 gatunków pajęczaków i 18 - skoczogonków).

Kolejna bogatą grupę reprezentują występujące w Norwegii grzyby. Od 2009 r. w ramach naukowcy znaleźli aż 227 ich nowych gatunków. Niektóre zidentyfikowano dzięki badaniom DNA, pozwalającym wyraźnie określić związki pomiędzy gatunkami. W efekcie zdarza się, że grzyby uznawane dotychczas za jeden gatunek - dzieli się na gatunki dwa. Czasami też liczba gatunków podwaja się, jak było w przypadku koralowców, których przybyło z 14 do 31 gatunków.

Aż 157 nowych w Norwegii gatunków to zwierzęta morskie - gąbki, ślimaki, wieloszczety, pasożyty ryb, mięczaki i rozgwiazdy. Kolejnych 16 nowości - głównie pasożyty ryb i małe skorupiaki - pochodzi z wód słonawych i słodkich.

zan/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024