40 mln zł czeka na młodych liderów polskiej nauki

Łącznie 40 mln zł przeznaczyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dla młodych naukowców w piątej edycji programu Lider. Na prowadzenie własnego projektu badawczego każdy z nich może otrzymać do1,2 mln zł. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od 2 stycznia.

Program Lider ma stymulować współpracę młodych naukowców z przedsiębiorstwami i wspierać rozwój kompetencji uczonych w samodzielnym planowaniu badań, zarządzaniu grantem oraz kierowaniu własnym zespołem badawczym.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby do 35 roku życia, które posiadają stopień doktora, nie dłużej niż pięć lat i są autorami publikacji w renomowanych czasopismach naukowych bądź posiadają patenty lub wdrożenia.

Wnioski w piątej edycji konkursu można przesyłać od 2 stycznia do 3 marca 2014 r. Projekt badawczy może trwać do 36 miesięcy, a maksymalna wysokość dofinansowania to 1,2 miliona złotych. Zgłaszane projekty oceniane są w dwóch etapach. Autorzy najwyżej ocenionych wniosków są zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne, podczas których muszą przekonać ekspertów o znaczeniu i możliwości wdrożenia swojego pomysłu.

W czterech kolejnych edycjach programu sfinansowano projekty badawcze już 141 młodym naukowcom, którym przekazano łącznie 141 mln zł. W zakończonej w grudniu 2013 roku czwartej edycji programu czeki na łączną kwotę 46 mln zł otrzymało 44 młodych naukowców.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera