Archeolodzy na poligonie

Kilkadziesiąt pradziejowych pochówków odkryli archeolodzy w czasie wykopalisk w Nowym Łowiczu na terenie największego polskiego poligonu w rejonie Drawska Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim. Badaniami kierowali dr Adam Cieśliński z Instytutu Archeologii UW i mgr Andrzej Kasprzak z Muzeum w Koszalinie.

W ostatnich trzech sezonach wśród eksplorowanych grobów dominowały groby ciałopalne społeczności kultury łużyckiej z epoki brązu sprzed 3 tys. lat. Ich liczba dochodzi już do 90. W zeszłym roku znaleziono blisko 30 pochówków.

„W przeważającej większości zwłoki zmarłych po spopieleniu umieszczono w urnach. Ciekawym odkrytym przez nas przykładem jest podwójny grób – dwa naczynia wypełnione przepalonymi kośćmi spoczywały na bruku kamiennym” – opowiada dr Cieśliński.

Stanowisko w Nowym Łowiczu znane jest przede wszystkim jako rozległe cmentarzysko kurhanowe kultury wielbarskiej sprzed ok. 2 tys. lat. Za nazwą tej kultury archeologicznej kryje się zróżnicowana społeczność, w skład której wchodziło między innymi najdokładniej przedstawione w źródłach pisanych germańskie plemię Gotów. W świetle dotychczasowych badań, które trwają ćwierć wieku, zarejestrowano 66 tego typu mogił, w których wnętrzu lub między nimi znajdowało się 300 grobów szkieletowych i ciałopalnych. Większość grobów przebadanych w ostatnim sezonie położona była między kurhanami. Niektórych zmarłych spopielono, część złożono wprost do specjalnie przygotowanej jamy grobowej. Uwagę archeologów przykuły niewielkie wymiary tych jam.

„Przypuszczamy, że były to pochówki dziecięce. Podobne znaleźliśmy podczas wcześniejszych sezonów wykopaliskowych. Dotychczas nie wystąpiły one jednak w tak wyraźnej koncentracji. W świetle dotychczasowych studiów na nekropolach kultury wielbarskiej tylko wyjątkowo można wskazać wydzielone strefy zarezerwowane na pochówki dziecięce, co czyni nasze stanowisko miejscem szczególnie interesującym” – uważa dr Cieśliński.

Wewnątrz grobów należących do najmłodszych znaleziono tylko skromne wyposażenie - nieliczne przedmioty w postaci szklanych paciorków, glinianego kubka oraz fibuli brązowej.

Zdaniem naukowców wykopaliska przeprowadzone w ostatnich latach potwierdziły bardzo wysoką rangę stanowiska w Nowym Łowiczu. Niemal całościowe odsłonięcie tak dużego stanowiska kurhanowego stanowi sytuację wyjątkową w badaniach nad okresem wpływów rzymskich w tej części Europy. Pozwoli to przeprowadzić nowe i wiarygodne analizy odnoszące się do liczebności czy struktury społecznej ówczesnej ludności.

Ostatni sezon badawczy odbył się w lipcu i sierpniu 2013 roku. Badania prowadzone są we współpracy pomiędzy Instytutem Archeologii UW i Muzeum w Koszalinie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera