Tajemnicza epidemia zabija rozgwiazdy

Tajemnicza epidemia zabija żyjące w Oceanie Spokojnym gwiazdy morskie czyli rozgwiazdy – informuje „New Scientist”.

Rozgwiazdy (Asteroidea) to gromada morskich zwierząt należących do typu szkarłupni (Echinodermata). Zdecydowana większość gatunków to drapieżniki. Te wolno żyjące zwierzęta mają wyraźnie gwiaździstą budowę (5 lub więcej ramion) i są najczęściej jaskrawo ubarwione.

Choroba znana jako “sea star wasting syndrome” ma bardzo spektakularny przebieg. Rozgwiazdy pokrywają się wrzodami, a ich ramiona zwijają się, a nawet „odpełzają”, co prowadzi do rozerwania ciała na fragmenty.

Zjawisko to zostało zaobserwowane po raz pierwszy w czerwcu 2013 r. przez nurków i bywalców amerykańskich akwariów morskich. Wiadomo, że zginęły setki tysięcy rozgwiazd.

Możliwe, że choroba ma związek z cieplejszymi niż zwykle prądami morskimi, jednak prawdopodobnie czynnikiem etiologicznym jest wirus, bakteria lub pasożyt. Nadal go nie zidentyfikowano. Specjaliści przypuszczają, że coś atakuje układ odpornościowy rozgwiazd, po czym dzieła zniszczenia dokonuje wtórna infekcja bakteryjna.

Wiadomo, że choroba jest zakaźna i przenosi się poprzez wodę lub kontakt bezpośredni. Nie atakuje przy tym spokrewnionych z rozgwiazdami jeżowców. Przypuszczalnie patogen był obecny w oceanie od dawna, a dopiero ostatnio się uaktywnił. Inne możliwości, to przeniesienie egzotycznej choroby przez prądy morskie czy wodę ze zbiorników balastowych statków.

Chorobę zaobserwowano u amerykańskich wybrzeży – od Whittier na Alasce do San Diego w Kalifornii. Wiadomo, że występuje co najmniej u 12 gatunków - w tym Pisaster ochraceus, Evasterias troscheli, Leptasterias aequalis i Dermasterias imbricata. Do najbardziej wrażliwych należy rozgwiazda olbrzymia (Pycnopodia helianthoides), której średnica sięga metra. Bywa, że obumiera w 24 godziny od wystąpienia pierwszych objawów.

Rozgwiazdy pełnią ważną rolę w ekosystemie – żywiąc się mięczakami, ograniczają ich liczebność, dzięki czemu nie ulegają zagładzie wodorosty, które są siedliskiem wielu drobnych organizmów morskich.

Naukowcy poszukują przyczyny choroby, prowadząc między innymi badania genetyczne, by znaleźć ewentualne wirusy. Ponadto proszą osoby, które zaobserwowały chorą rozgwiazdę o przesyłanie zdjęć tych zwierząt na stronę www.sickstarfish.com oraz seastarwasting.org. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera