Nauka dzięki zdjęciom z ukrycia

Zdjęcia i filmy saren, łosi, jeleni czy dzików udało się zebrać licealistom z Podlasia dzięki zainstalowanym w lasach fotopułapkom. Teraz te zebrane materiały posłużą młodym badaczom do analiz naukowych. To kolejny etap projektu e-Przyrodnik.

Uczniowie z 10 podlaskich szkół średnich przez całą jesień i zimę za pomocą fotopułapek zbierali w lasach zdjęcia i nagrania ssaków. Materiały te trafiły do informatycznego systemu identyfikacji ssaków, opracowanego przez badaczy z Instytutu Biologii Ssaków PAN wspólnie z Wydziałem Informatyki Politechniki Białostockiej - poinformował w przesłanym PAP komunikacie dr Tomasz Samojlik z IBS PAN.

Działania te odbywają się w ramach projektu „e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia”, realizowanego w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Ścieżki Kopernika”.

Zdjęcia i nagrania - najciekawsze z nich można oglądać na stronie internetowej projektu (http://eprzyrodnik.pb.edu.pl) - posłużą teraz do analiz naukowych. Dzięki nim będzie można więcej powiedzieć o gatunkach zamieszkujących dany teren i o ich rozmieszczeniu. Dostarczą one też informacji o wskaźnikach różnorodności gatunkowej, a także o rytmach aktywności dobowej ssaków.

"Po zarejestrowaniu w systemie, każdy chętny może pomóc w badaniach identyfikując ssaki, opisując ich zachowanie lub wskazując liczbę zwierząt. System ten umożliwia wspólną pracę oraz komunikację pomiędzy wszystkimi uczestnikami projektu zgodnie z ideą badań naukowych, w których badaczy wspomagają (szczególnie za pośrednictwem internetu) osoby niezwiązane z nauką" - poinformowano na związanej z projektem stronie www.sciezkikopernika.pl.

Szkolenie młodych uczonych z zakresu metod analiz danych naukowych odbędzie się 20 lutego 2014 roku w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży podczas trzeciej edycji warsztatów w ramach projektu „e-Przyrodnik”.

Podczas kolejnych edycji warsztatów młodzież pod kierunkiem nauczycieli ze swoich szkół i merytoryczną opieką pracowników naukowych IBS PAN przejdzie kolejne etapy pracy naukowca – opracowanie danych naukowych, publikowanie w formie naukowej i popularnej, wreszcie prezentowanie wyników na konferencji popularyzującej naukę.

Aktualności dotyczące projektu znaleźć można pod adresem www.facebook.com/eprzyrodnik  oraz na stronie Instytutu Biologii Ssaków PAN.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera