Roboty we krwi

Nowe miniaturowe roboty mogą przemieszczać się za pośrednictwem naczyń krwionośnych i chwytać obiekty wewnątrz ludzkiego ciała, a nawet budować tam większe roboty medyczne – informuje „New Scientist”.

Eric Diller oraz Metin Sitti z Carnegie Mellon University w Pittsburgu zbudowali prostą wersję mikro robotów, wykorzystując pręciki materiału magnetycznego. Każdy robot ma około milimetra długości i wyposażony jest w dwa chwytaki.

Pole magnetyczne pozwala zarówno precyzyjnie poruszać robotami, jak i operować chwytakami. Dotychczasowe konstrukcje nie pozwalały wykonywać tych dwóch czynności jednocześnie albo wymagały sterowania przewodowego, co wykluczało ich użycie we wnętrzu ciała.

Na razie roboty sprawdziły się przy transporcie małych obiektów oraz tworzeniu konstrukcji z prętów w kształcie litery Y. Sitti ma nadzieję, że przyszłe wersje będzie można po prostu wstrzyknąć dożylnie wraz z częściami jakichś urządzeń medycznych, a następnie zmontować za pomocą robotów potrzebną aparaturę.

Jak wyjaśnia naukowiec, zbyt małe urządzenia nie są zbyt przydatne, dlatego montowanie ich wewnątrz ciała z mniejszych elementów ma sens. Inni naukowcy od dawna roztaczali na przykład wizję „maleńkich maszyn górniczych” usuwających z tętnic blaszki miażdżycowe.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera