Złe wspomnienia można łatwo zneutralizować

Skupienie uwagi na kontekście, zamiast na emocjach, pomaga złagodzić negatywny wpływ przykrych wspomnień na samopoczucie – czytamy w czasopiśmie „Social Cognitive and Affective Neuroscience”.

Rozpamiętywanie przeszłych wydarzeń, którym towarzyszyły nieprzyjemne emocje, jak smutek, wstyd czy strach może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet wystąpienia zaburzeń psychicznych w postaci depresji lub lęku. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Illinois (USA) przekonują, że wystarczy odwrócić uwagę od emocji i skierować ją na kontekst sytuacji, np. wygląd ludzi, warunki pogodowe, aby zneutralizować nieprzyjemne wrażenia, jakie niesie ze sobą dane wspomnienie.

Badacze przeprowadzili eksperyment, w trakcie którego osoby badane przywoływały złe wspomnienia i koncentrowały się na związanych z nimi emocjach bądź obiektywnych okolicznościach – zgodnie z otrzymaną wcześniej instrukcją. W tym czasie eksperymentatorzy obserwowali aktywność ich mózgu.

Skupianie uwagi na kontekście sytuacji pobudzało do pracy rejony mózgu odpowiedzialne zarówno za przetwarzanie emocji, jak i kontrolowanie ich występowania, co w konsekwencji prowadziło do zmniejszenia emocjonalnego wpływu złych wspomnień na psychikę.

Naukowcy uważają, że odwracanie uwagi od przykrych emocji i skupianie jej na kontekście to doskonała strategia radzenia sobie z nieprzyjemną przeszłością – lepsza niż tłumienie wspomnień, które jest skuteczne na krótką metę, ale później może sprowokować występowanie zaburzeń emocjonalnych, oraz łatwiejsza niż przeformułowanie, czyli próba spojrzenia na swoje doświadczenia z innej perspektywy, która - choć efektywna - wymaga dużego wysiłku poznawczego.

W przyszłości badacze pragną sprawdzić, czy wykorzystana w niniejszym badaniu strategia regulacji emocji wywołuje korzyści długoterminowe, a także czy jest skuteczna w leczeniu pacjentów z depresją i zaburzeniami lękowymi. (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera