Nowe jednostki naukowe można zgłaszać do konkursu Teaming of Excellence

Naukowcy zamierzający założyć jednostkę naukową, mogą składać plany jej rozwoju do Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Wspólnie z resortem nauki wyłoni ona kilka najlepszych projektów, które wezmą udział w międzynarodowym konkursie Teaming of Excellence.

Koncepcja konkursu Teaming of Excellence zakłada tworzenie w najmniej innowacyjnych państwach członkowskich nowych centrów badań i rozwoju w partnerstwie strategicznym z wiodącymi ośrodkami naukowymi z innego kraju UE lub państwa stowarzyszonego. Powstał w związku ze znaczącymi różnicami w innowacyjności poszczególnych regionów Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Założenia konkursu opublikowano w ramach programu Horyzont 2020.

Do 19 maja naukowcy, którzy zamierzają założyć jednostkę naukową powinni przesłać do FNP plan jej rozwoju. Następnie FNP, w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wyłoni kilka najbardziej obiecujących projektów i przygotuje dla nich wnioski w konkursie Teaming of Excellence. Wnioski te muszą być złożone do 17 września 2014 roku.

"Teaming to absolutnie kluczowy program dla wielu krajów i jedno z najważniejszych narzędzi do wzmocnienia Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Horyzont 2020 jest dużą szansą dla europejskiej nauki i innowacyjności, jednak nie wszystkie europejskie kraje i regiony mają szanse, by z niego w pełni korzystać. Dlatego Teaming pełni tak istotną rolę" - mówiła podczas konferencji poświęconej konkursowi Teaming of Excellence minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Podsekretarz stanu w resorcie nauki Jacek Guliński przypomniał, że w programie Teaming instytucje z nowych krajów UE jednoczą się z jednostkami z krajów starej Unii. "Jest on szansą dla wiodących polskich instytucji naukowych, aby współpracując z najlepszymi stały się jeszcze lepsze, albo zacieśniły z nimi współpracę. To jest program naprawdę dla wybranych" - podkreślił Guliński.

Uzyskanie finansowania z programu Horyzont 2020 będzie zależało od decyzji Komisji Europejskiej i nastąpi w dwóch etapach. W pierwszym będzie można uzyskać finansowanie sięgające 0,5 mln euro na 12 miesięcy w celu stworzenia biznesplanu nowej jednostki. W drugim etapie jednostki naukowe otrzymają nawet 20 mln euro na okres do siedmiu lat na działania w ramach Teamingu.

Rozstrzygnięcie pierwszego etapu oceny wniosków złożonych do Komisji Europejskiej jest planowane na drugi kwartał 2015 r. Szczegółowe informacje na temat warunków udziału w programie są dostępne na stronie: http://www.fnp.org.pl/oferta/teaming/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera