Będzie coraz mniej planktonu

Ilość fitoplanktonu i zooplanktonu może spaść odpowiednio o 6 i 11 proc. przed końcem obecnego wieku w wyniku ocieplania się wód oceanicznych - alarmują naukowcy na łamach magazynu "Global Change Biology".

Mniejsza obecność tych dwóch głównych elementów morskiego łańcucha pokarmowego może wpłynąć na poziom biomasy ryb w niektórych regionach - wynika z analiz poprowadzonych przez hiszpańskie centrum badań morskich AZTI-Tecnalia.

Powierzchnia wód oceanicznych ma się ocieplić średnio o 2 st. Celsjusza przed końcem wieku. Związane z tym mogą być zmiany w cyrkulacji prądów oceanicznych i termicznym uwarstwieniu wód, co może wpływać na dostępność składników odżywczych niezbędnych do wzrostu fitoplanktonu. Są to mikroskopijne organizmy roślinne, którymi żywi się zooplankton, czyli niewielkie organizmy będące pokarmem wielu ryb.

Badacze szacują, że zmniejszeniu się ilości fitoplanktonu o 6 proc. będzie towarzyszyć jeszcze większy zanik zooplanktonu (o 11 proc.). Ten proces będzie dotyczyć głównie tropikalnych wód, które stanowią 47 proc. światowej powierzchni oceanów.

Ubytek fitoplanktonu i zooplanktonu będzie miał też wpływ na inne regiony. Np. w Morzu Północnym i północno-wschodnim Atlantyku zmniejszona ilość składników odżywczych związana ze zmianami w termicznym uwarstwieniu wód może ograniczyć wzrost fitoplanktonu; natomiast w Bałtyku czy Morzu Czarnym jego produkcja może wzrosnąć.

Jak ostrzega jeden z badaczy Guillem Chust, zredukowana produkcja planktonu może odbić się też na klimacie. "Kiedy będzie mniej fitoplanktonu, mniej CO2 będzie absorbowane z atmosfery, a plankton jest odpowiedzialny za połowę aktywności fotosyntetycznej na Ziemi. Taki obrót sprawy zmniejszy wpływ oceanu na regulowanie klimatu" - przyznał naukowiec.

Badanie przeprowadzono w ramach unijnego projektu Marine ecosystem evolution in a changing environment (MEECE), który służy poszerzeniu wiedzy na temat ekosystemów morskich. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera