Wendel: resort infrastruktury będzie wspierać polskie wynalazki

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju będzie wspierać polskie wynalazki, które mają szansę zaistnieć w gospodarce, ale do tego potrzebna jest współpraca naukowców i przedsiębiorców – powiedziała na konferencji w Suwałkach wiceminister Iwona Wendel.

Konferencję pt. „Fundusze i instrumenty dla wsparcia współpracy strefy nauki i przedsiębiorczości w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020" zorganizowano w Parku Naukowo-Technologicznym Polska Wschód. Wendel przyznała, że właśnie instytucje takie jak Park powinny pomagać przedsiębiorcom tworzyć konsorcja naukowo-przemysłowe, zajmujące się realizacją pomysłów, które będą miały zastosowanie w gospodarce. Jej zdaniem parki powinny „prowadzić za rękę" przedsiębiorców, by pomóc im we wdrażaniu innowacji.

Przekonywała, że swoje nastawienie powinni zmienić naukowcy, którzy niechętnie godzili się dotąd na komercjalizowanie ich pomysłów. „Nie możemy sobie pozwolić, by środki publiczne lokować w pomysły, które leżą na półkach. Środki te będziemy lokować w pomysły, które mają szansę zaistnieć w gospodarce" - dodała wiceminister.

W konferencji wzięła też udział m.in. była minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. Jak powiedziała dziennikarzom, z punktu widzenia uczelni i rozwiązań prawnych właściwie już wiele zrobiono w kierunku komercjalizacji, a w Sejmie trwa debata nad "uwłaszczeniem naukowców". Chodzi o propozycję dającą prawa własności intelektualnej do wyników przeprowadzonych badań.

„To, co dzisiaj w nauce się dobrego dzieje, co mogłoby podlegać procesom komercjalizacji, co podniesie naszą gospodarkę na arenie Europy i świata - na to będziemy mieli pieniądze w przyszłej perspektywie funduszy unijnych" - powiedziała Wendel.

Wyjaśniła, że fundusze te mają być przeznaczane na projekty, które będą realizowane wspólnie przez przedsiębiorstwo i instytucję naukową. Liderem projektu będzie przedsiębiorca; w wyniku takiej współpracy ma powstać pomysł, który będzie wdrażany właśnie przez tę firmę. Nowe technologie będą mogły być sprzedane również do innego przedsiębiorstwa.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział dziennikarzom, że samorząd Suwałk przygotowuje strategię pomocy przedsiębiorcom, by łatwiej mogli pozyskiwać środki unijne w latach 2014-2020. Oczekuje on, że Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach będzie robił więcej, by przedsiębiorcy z tej części Polski częściej wdrażali innowacyjne technologie. (PAP)

bur/ pad/ gma/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera