Ocean na Tytanie może być tak słony jak Morze Martwe

Naukowcy analizujący dane z misji sondy Cassini, która krąży wokół Saturna, uzyskali dowody na to, że ocean znajdujący się pod powierzchnią największego księżyca tej planety – Tytana – może być tak słony jak wody Morza Martwego. O wynikach badań poinformowała NASA.

Najnowsze wyniki badań dotyczą danych na temat grawitacji i topografii zebranych przez sondę Cassini podczas przelotów w pobliżu Tytana w ciągu ostatnich 10 lat. Naukowcy opracowali nowy model struktury tego księżyca, a wyniki opublikowali w czasopiśmie „Icarus”.

Wyniki są zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami, że lodowa warstwa na Tytanie jest sztywną skorupą, będącą aktualnie w trakcie dalszego zamarzania. Co więcej, okazuje się, że aby wyjaśnić dane dotyczące grawitacji, znajdujący się pod nią ocean musi mieć względnie dużą gęstość, co wskazuje że prawdopodobnie jest bardzo zasolony i zawiera sole siarki, sodu i potasu. Poziom zasolenia wynosi tyle ile w przypadku najbardziej słonych mórz na Ziemi, takich jak Morze Martwe.

Ponadto badania wskazują, że lodowa warstwa ma zmienną grubość w różnych miejscach, co oznacza, że prawdopodobnie ocean powoli ulegał krystalizacji przy zamarzaniu w lód. Model wskazuje także, że metan wydostający się do atmosfery musi pochodzić z rozproszonych po powierzchni „gorących źródeł”, a jego uwalnianie nie jest skutkiem konwekcji albo ruchów tektonicznych w warstwie lodu.

Aktualnie atmosfera Tytana zawiera około 5 proc. metanu i jakiś proces geologiczny musi uzupełniać zasoby tego gazu. Według badań zespołu, którym kierował Giuseppe Mitri z uniwersytetu w Nantes we Francji, proces ten – niezależnie od tego jakie są jego dokładne mechanizmy – występuje w skali lokalnej i odbywa się z przerwami.

Misja Cassini ma na celu badania Saturna, jego pierścieni i księżyców za pomocą bezzałogowej sondy. Prowadzona jest przez NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Włoską Agencją Kosmiczną. (PAP)

cza/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Holenderscy naukowcy opracowali projekt pasażerskiego samolotu elektrycznego

  •  02.10.2020.  EPA/ANTONIO BAT

    Chorwacja/ W Dubrowniku odnotowano najwyższą w historii kraju temperaturę morza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera