Fotokonkurs: matematyka w obiektywie

Wartość przysłony to f/1,4, a czas naświetlania t=1/300 s. Jaki mógłby być kąt nachylenia obiektywu i moment wykonania zdjęcia? - takie pytania zadawać sobie mogą uczestnicy konkursu „Matematyka w obiektywie”. Wielbiciele matematyki i fotografii swoje zdjęcia związane z matematyką przesyłać mogą do 15 października.

Dla autorów najciekawszych prac przygotowano m.in. nagrodę finansową Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 2 tys. zł dla laureatów I miejsca w obu grupach wiekowych, nowoczesne smartfony, czytniki e-booków i tablety.

Głównym celem konkursu jest połączenie świata kultury wizualnej z nauką, popularyzowanie i rozwijanie wiedzy oraz kultury matematycznej. W konkursie brać mogą udział zarówno uczniowie, studenci, badacze, jak i wszyscy chętni. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach - od osób, które nie ukończyły 20. roku życia i od osób po dwudziestce. V edycja Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie” organizowana jest przez Studenckie Koło Naukowe Młodych Dydaktyków Matematyki oraz Koło Kultury Matematycznej działające przy Uniwersytecie Szczecińskim.

Organizatorzy informują w przesłanym PAP komunikacie, że w ciągu czterech lat konkurs „Matematyka w obiektywie” zgromadził kilka tysięcy prac. Wiele z nich wystawianych było i jest w galeriach w kraju i za granicą. Corocznie wydawany jest matematyczny kalendarz „Matematyki w obiektywie” oraz publikacja popularnonaukowa z fotografiami zrobionymi przez laureatów. Konkurs rozwinął się i zyskał międzynarodową rangę, pozyskał również wielu partnerów i sprzymierzeńców.

Nowością nadchodzącej edycji jest przesyłanie zgłoszeń za pośrednictwem strony internetowej - uczestnicy nie muszą więc na konkurs przygotowywać specjalnych odbitek swoich zdjęć. Dr Małgorzata Makiewicz z Wydziału Matematyczno-Fizycznego US wyjaśnia, że aby wziąć udział w konkursie wystarczy zalogować się na stronie www.mwo.usz.edu.pl. Można zgłosić maksymalnie 6 fotografii przesyłając pliki przez formularz i wpisując wymyślone przez siebie tytuły – najlepiej związane z matematyką.

Uczestnicy konkursu mogą też dodać opis zdjęcia, aby dokładniej wyjaśnić związek swojej pracy z matematyką.

Prace oceniać będą: dydaktycy matematyki, przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Ponadto zaplanowane są kolejne wystawy i publikacje książkowe. Na nauczycieli i inne osoby, które przez fotografię pomagają rozwijać konkurs i propagować ideę kultury matematycznej, czeka zakładka „Zostań ambasadorem MWO”. W tym roku dla najaktywniejszych ambasadorów zalogowanych na stronie konkursu www.mwo.usz.edu.pl/ambasador  przygotowano cenne nagrody rzeczowe i honorowe dyplomy.

Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz galeria laureatów z lat poprzednich dostępne są na stronie internetowej konkursu: www.mwo.usz.edu.pl .

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wyłoniono 15 finalistów Nagród Naukowych "Polityki"

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera