Transport publiczny lepszy dla zdrowia niż własny samochód

Przemieszczanie się do pracy za pomocą środków transportu publicznego jest zdrowsze niż dojeżdżanie prywatnym samochodem, ponieważ zmniejsza ryzyko przybierania na wadze – potwierdzają badania brytyjskie, które publikuje pismo „British Medical Journal”.

Co ciekawe, zdrowotne korzyści z publicznego transportu są podobne do tych, jakie daje aktywne przemieszczanie się do pracy, np. na piechotę czy rowerem.

Naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine oraz z University College w Londynie analizowali związek między sposobem przemieszczania się do pracy a wskaźnikiem masy ciała (BMI) oraz procentową zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie. Dane dotyczyły ponad 7 tys. osób biorących udział w szeroko zakrojonym studium pt. United Kingdom Household Longitudinal Study (UKHLS).

W analizie uwzględnili takie czynniki, jak wiek badanych, obecność różnych schorzeń lub niepełnosprawności, dochody miesięczne, przynależność do klasy społecznej, ogólny poziom aktywności fizycznej w miejscu pracy oraz dieta.

Okazało się, że jedynie 10 proc. panów oraz 11 proc. pań korzystało z publicznego transportu w drodze do pracy, a na piechotę lub na rowerze przemieszczało się 14 proc. mężczyzn i 17 proc. kobiet.

Osoby przemieszczające się do pracy w sposób aktywny lub korzystające z transportu publicznego miały niższe wskaźniki BMI. W przypadku panów wiązało się to z BMI niższym średnio o 1 punkt, co odpowiada masie ciała mniejszej o ok. 3 kg, a w przypadku pań - z BMI niższym o 0,7, co odpowiada ok. 2,5 kg.

Badanie składu ciała na podstawie oporu elektrycznego tkanek (pomiar impedancji bioelektrycznej) wykazało, że osoby podróżujące aktywnie lub korzystające z transportu publicznego miały również mniejszą zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Zdaniem autorów pracy zaobserwowane różnice były większe niż te, które uzyskuje się dzięki większości indywidualnie dobranych diet czy treningów fizycznych, mających zapobiegać nadwadze i otyłości. Dlatego, zarówno aktywne podróżowanie do pracy, jak i za pośrednictwem transportu publicznego powinno być uznane za element strategii mającej zredukować problem otyłości i powiązanych z nią schorzeń - oceniają.

Naukowcy zaznaczają jednak, że ze względu na charakter ich pracy nie można wyciągnąć wniosku, czy zaobserwowane przez nich zależności miały charakter przyczynowo-skutkowy.

W komentarzu odredakcyjnym badacze z Imperial College w Londynie przypominają, że rezygnowanie z prywatnego transportu samochodowego jest korzystne nie tylko dla zdrowia ludzi, ale też dla środowiska. Wskazują jednocześnie, że w krajach bogatych aktywne przemieszczanie się staje się coraz mniej popularne od połowy XX wieku, od kiedy zaczęła wzrastać liczba właścicieli samochodów osobowych. (PAP)

jjj/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera