Konferencja o młodych Europejczykach dotkniętych kryzysem

"Negocjacja, nawigacja, opór" - to tytuł międzynarodowej konferencji socjologicznej, której tematem jest kondycja młodych Europejczyków w rzeczywistości postkryzysowej. Sesja, organizowana przez Instytut Socjologii UJ, odbędzie się w dniach 10-13 września w Kluszkowcach (Małopolska).

Sesja sieci badawczej "Youth and Generation" Europejskiego Stowarzyszenia Socjologicznego (ESA) zgromadzi wielu przedstawicieli nauk społecznych ze Starego Kontynentu, specjalizujących się w badaniu młodzieży.

Jednym z najważniejszych celów konferencji ESA jest zainicjowanie dyskusji nad aktywnością młodzieży i jej przejawami w rzeczywistości postkryzysowej.

Nie ulega wątpliwości, że europejski kryzys ekonomiczny ostatnich lat uderzył szczególnie mocno właśnie w młodą generację. Problem z wejściem na rynek pracy ludzi młodych, a w szczególności - ich masowe bezrobocie w takich krajach jak Hiszpania, Portugalia, Włochy czy Francja jest przedmiotem zainteresowania socjologów.

Jak zauważają organizatorzy sesji, w nurcie badań nad młodzieżą ("youth studies") badacze koncentrowali się dotychczas na strukturalnych uwarunkowaniach życia młodych ludzi i wynikających z nich nierównościach społecznych.

Żeby zrównoważyć tę tendencję - podkreślają organizatorzy sesji z Instytutu Socjologii - w programie konferencji proponuje się większy nacisk na podmiotowość młodych ludzi, którzy mogą "przezwyciężać/przebudowywać/renegocjować układy, w ramach których funkcjonują".

Wiek młodzieńczy kojarzy się na ogół z buntem, podważaniem autorytetów, a jednocześnie z chęcią zmiany świata, wyobraźnią i kreatywnością. W jakim stopniu panujące dzisiaj warunki pozwalają na realizację tych wartości przez młodych ludzi? - to jedno z głównych pytań, na które chcieliby odpowiedzieć goście konferencji.

Prelegenci poruszą także wiele innych kwestii, np. to, czy istnieją przestrzenie, w których aktywność ludzi młodych jest pożądana i czy zauważa się nowe formy młodzieżowej autoekspresji.

Referaty na sesjach plenarnych wygłoszą profesor Alan France z University of Auckland w Nowej Zelandii oraz profesor Krystyna Szafraniec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Oprócz sesji plenarnych odbędą się liczne sesje w grupach.

Konferencja odbywać się będzie w języku angielskim. Więcej informacji o konferencji można znaleźć na stronie www: www.socjologia.uj.edu.pl/youth_conference2014

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    2024 r. w polskiej nauce – szczątki pierwszych Słowian, misje kosmiczne i zwierzęta sprzed milionów lat

  • Adobe Stock

    2024 r. w światowej nauce – Nobel dla informatyków, udany test największej rakiety na świecie i zmapowanie mózgu muszki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera