Komisja Wielorybnictwa zaostrza kryteria połowów naukowych

Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) w czasie posiedzenia w słoweńskim Portorożu opowiedziała się w czwartek za zaostrzeniem globalnych kryteriów dotyczących naukowych połowów wielorybów w celu ochrony tych ssaków w rejonach Antarktyki.

IWC będzie teraz wymagała dokładnych opisów odławianych wielorybów, w tym danych dotyczących ich wymiarów, i dowodów, że celu badań nie można było osiągnąć za pomocą "środków nieśmiercionośnych".

Rezolucję zaproponowała Nowa Zelandia. Poparło ją 35 krajów członkowskich, pięć wstrzymało się od głosu, a 20 było przeciwnych.

Nowa Zelandia i Australia należą do najostrzejszych krytyków wielorybnictwa i walczą o ochronę fauny i flory mórz południowej półkuli.

W marcu 2014 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Japonia w ramach połowów naukowych dokonywała połowów komercyjnych; w 2013 roku pod pretekstem badań upolowała 417 wielorybów.

Japońska delegacja w Portorożu próbowała wynegocjować zmianę rezolucji albo zbudować koalicję, która pozwoliłaby ją zablokować. Japonia nadal planuje polować na wieloryby w ramach połowów naukowych, jednak wycofała się z planów połowów na wodach Antarktyki.

Od 1986 roku polowanie na wieloryby w celach komercyjnych objęte jest czasowym zakazem. W niewielkim zakresie Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa dopuszcza połowy przybrzeżne na własne potrzeby, tradycyjnymi metodami, a także w celach naukowych.(PAP)

zab/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Istnieje duże ryzyko wymarcia wielu gatunków drzew z Amazonii

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera