Neuronauka zagości w warszawskiej Zachęcie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Działanie zmysłów, plastyczność mózgu, aplikacje dla osób z afazją umożliwiające im kontakt z otoczeniem, to niektóre tematy konferencji „Kultura i neuronauka”, która 25 października odbędzie się w Narodowej Galerii Sztuki - Zachęta. Wydarzenie ma rozpocząć dialog między światem kultury, a badaczami zajmującymi się ludzkim mózgiem i układem nerwowym.

Konferencję przygotowała Karolina Wiktor — artystka wizualna, która w 2009 roku przeszła dwa udary i cierpiała na afazję - zaburzenie mowy spowodowane uszkodzeniem mózgu. „O ogromnym potencjale naszego mózgu dowiedziałam się organoleptycznie. Tętniak tętnicy kręgowej i dwa udary uświadomiły mi kruchość naszego bytu” — mówi Karolina Wiktor.

W ten sposób pojawił się pomysł konferencji, która łączyłaby neuronaukę z szeroko rozumianą kulturą. "Dialog między tymi obszarami trwa, ale jest prowadzony w zamkniętym środowisku i niezrozumiały z powodu nadmiaru hermetycznej terminologii. Konferencja ma nadać mu znacznie szerszy, otwarty charakter, aby uczestniczyli w nim ludzie kultury, nauki, ludzie zdrowi, ale też niesprawni, bez wyjątku" - informują organizatorzy wydarzenia.

Na konferencji omawianych będzie wiele tematów, począwszy od działania zmysłów i plastyczności mózgu, poprzez gry poznawcze, design i aplikacje dla osób z afazją umożliwiające im kontakt z otoczeniem, po różne sposoby rehabilitacji i opieki. O swoich doświadczeniach opowie także kuratorka konferencji, Karolina Wiktor. Na zakończenie zostanie pokazany film dokumentalny „Deep Love”. Konferencji będą towarzyszyły warsztaty przygotowane m.in. przez dział edukacji Zachęty.

W konferencji udział wezmą m.in. prof. Piotr J. Durka - fizyk biomedyczny, neuroinformatyk; dr Mateusz Hohol - kognitywista, filozof nauki; Joanna Jeśman - kulturoznawczyni; prof. Małgorzata Kossut - neurobiolog; Abi Roper - współautorka GeST – Computer Gesture Terapy Tool dla osób z afazją; Maciej Skorko - prowadzący badania w Laboratorium Zaawansowanych Technologii Komputerowych w Instytucie Psychologii PAN; Marcin Wichrowski - autor aplikacji umożliwiającej osobom z afazją komunikację z otoczeniem; dr Marzena Żylińska - specjalista neurodydaktyki.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera