Komórki macierzyste mogą niszczyć nowotwory

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Udało się wykorzystać wytwarzające bakteryjną toksynę komórki macierzyste do niszczenia komórek raka mózgu – informuje pismo „Stem Cells”.

Naukowcy z Harvard Medical School oraz Massachusetts General Hospital zastosowali zmienione genetycznie komórki macierzyste podczas doświadczeń przeprowadzonych na myszach. Otoczone żelem komórki umieszczane były w miejscach po usuniętych nowotworach.

Zmodyfikowane komórki wytwarzały i wydzielały typową dla bakterii Pseudomonas aeruginosa toksynę PE, która blokuje wytwarzanie białek. Badanie potwierdziło, że toksyna ta niszczy guzy nowotworowe bez uszkadzania zdrowych tkanek i bez szkody dla samych wytwarzających toksynę komórek macierzystych.

Jak podkreślił w wywiadzie dla BBC główny autor - dr Khalid Shah z Massachusetts General Hospital, wcześniejsze próby stosowania zabijających komórki nowotworowe toksyn dawały dobre wyniki w przypadku nowotworów krwi, ale nie w przypadku guzów litych – ze względu na trudniejszy dostęp i szybki rozpad toksyn. Natomiast wytwarzające toksyny genetycznie zmienione komórki macierzyste powinny pozwolić na skuteczne zwalczania guzów.

Następnym etapem badań ma być wypróbowanie tej procedury u ludzi. Badania kliniczne powinny się rozpocząć w ciągu pięciu lat. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera