Dziewiętnastu finalistów konkursu popularyzatorskiego nauki INTER

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dziewiętnastu naukowców znalazło się w finale trzeciej edycji konkursu popularyzatorskiego INTER, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Na zwycięzcę czeka 120 tys. złotych. Finał konkursu odbędzie się w sobotę 22 listopada w Warszawie.

Konkurs ma rozwijać umiejętności młodych uczonych w popularyzacji nauki. Każdy z finalistów ma pięć minut na opowiedzenie o wybranym interdyscyplinarnym projekcie naukowym w jak najbardziej przystępny i zrozumiały sposób. Zmierzą się w nim doktoranci z polskich jednostek naukowych, doktorzy będący pracownikami naukowymi - do 6 lat po doktoracie oraz absolwenci studiów doktoranckich - do 12 miesięcy od uzyskania stopnia doktora.

Finalistami trzeciej edycji konkursu popularyzatorskiego INTER zostali: mgr inż. Krzysztof Bakuła z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej; mgr Zofia Felicja Bielecka z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie; dr Jakub Jernajczyk z Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu; mgr Kamil Jurowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; mgr Kornelia Kajda z Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; dr Tomasz Kazana z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego; dr Magdalena Kulma z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie; dr Dorota Lachowicz z Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, dr Wiktor Lewandowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego; dr n. med. inż. Piotr Mrówka z Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; mgr inż. Katarzyna Nawrotek z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej; dr Jan Paczesny z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie; mgr Karol Perlejewski z I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; mgr Jakub Piątkowski z Collegium Medicum – Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; dr Karolina Piecyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego; mgr inż. Kacper Pilarczyk z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie; dr Błażej Scheibe z Centrum NanoBioMedycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; dr inż. Anna Zdziarska z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie; mgr Marcin Ziemniak z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezentacje finalistów oceniać będzie kapituła konkursu, w której zasiądą wybitni naukowcy oraz znani popularyzatorzy nauki: prezes FNP prof. Maciej Żylicz, który będzie pełnił rolę przewodniczącego kapituły, dr Ilona Iłowiecka-Tańska z Centrum Nauki Kopernik, dr Halina Waś - laureatka konkursu INTER 2013 z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, red. Dorota Romanowska z Newsweeka, red. Krzysztof Michalski z Programu 1 Polskiego Radia oraz red. Edwin Bendyk z Polityki.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma w nagrodę 120 tys. złotych. Laureat drugiego miejsca 100 tys. złotych, a trzeciego 80 tys. złotych. Każda nagroda składa się z dwóch części – 80 proc. nagrody stanowi część subwencyjna na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20 proc. nagrody to indywidualne wsparcie dla laureata. Członkowie kapituły mogą zadecydować o przyznaniu danej nagrody więcej niż jednej osobie. Swojego faworyta wskaże również zgromadzona na sali publiczność. Laureat głosowania publiczności otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

Popularnonaukowe prezentacje młodych naukowców będzie można oglądać w sobotę 22 listopada 2014 r., od godz. 16:30, w Domu Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25 w Warszawie.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera