Nauka dla Społeczeństwa

14.04.2024
PL EN
14.11.2014 aktualizacja 14.11.2014

Polskie wynalazki w Brukseli; wśród zwiedzających Anna Komorowska

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

System identyfikacji mówcy na podstawie cech biometrycznych głosu czy dopasowujące się do pozycji motocyklisty lusterka - to tylko niektóre z 92 wynalazków, którymi polscy konstruktorzy chwalą się na targach w Brukseli. W piątek oglądała je prezydentowa Anna Komorowska.

W stolicy Belgii odbywają się do soboty 63. Światowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2014. Na imprezę - jak informują organizatorzy - przyjechali wystawcy z 20 krajów, by przedstawić około 300 innowacyjnych rozwiązań m.in. z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii, elektroniki, mechaniki, ochrony i bezpieczeństwa.

Konstruktorzy z naszego kraju są dominującą grupą na targach. "Propozycje wynalazków zaprezentowane przez Polaków są bardzo interesujące. Marzyłoby się, żeby były wdrażane, ponieważ za tymi pomysłami stoi szereg udogodnień" - powiedziała dziennikarzom w Brukseli Anna Komorowska.

Jedną z innowacji opracowaną przez naszych rodaków są Smart mirrors - inteligentne lusterka do motocykli, które dopasowują się do pozycji motocyklisty. Jak przekonują autorzy tej koncepcji, ich pomysł to technologia unikalna w skali globalnej. Opracowany prototyp czeka na opatentowanie, by masowa produkcja mogła ruszyć pełną parą.

Zupełnie inne zastosowanie ma przygotowane przez studentów z Politechniki Białostockiej urządzenie Phobos wspomagające leczenie fobii. Zaprezentowany w Brukseli prototyp dzięki wykorzystaniu okularów 3D Oculusa tworzy wirtualną rzeczywistość, w której chory może przyzwyczajać się do przerażającego go zwykle otoczenia (np. lotu samolotem czy przebywania wśród pająków).

"Terapeuta wystawia pacjenta na działanie strachu i jednocześnie rozmawia z nim, aż ten przestanie się bać" - tłumaczy PAP działanie urządzenia Marek Antoniuk z Politechniki Białostockiej.

Zastosowanie w medycynie może znaleźć też system opracowany przez najmłodszą wynalazczynię i uczestniczkę targów, 14-letnią Kasię Chrapko z Gimnazjum w Nisku. Kasia przyjechała do Belgii ze swoją koncepcją leczenia za pomocą infradźwięków.

Wynalazczyni wprawdzie nie miała jeszcze możliwości przeprowadzenia szeroko zakrojonych testów medycznych, jednak przekonuje, że pomysł sprawdziła na członkach rodziny z pozytywnym skutkiem.

Inni młodzi wynalazcy, z technikum w Jastrzębiu Zdroju, prezentowali system, dzięki któremu osoby całkowicie sparaliżowane mogą sterować komputerem, oświetleniem i komunikować się ze swoimi opiekunami, nawet, jeśli tych nie ma w domu. Elektroniczny system komunikacji osób niepełnosprawnych z otoczeniem, bo tak nazywa się ich wynalazek, nie jest wytwarzany na skalę komercyjną; powstaje w pracowniach szkolnych i wysyłany jest do zgłaszających się do placówki niepełnosprawnych.

Młodzi konstruktorzy poza przedstawieniem Annie Komorowskiej zasady działania swojego systemu wykorzystali też okazję, by zrobić sobie z nią selfie telefonem komórkowym.

Z kolei Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zaprezentowała Voice Color - technologię identyfikacji i weryfikacji mówcy na podstawie cech biometrycznych głosu. "Dzięki temu nasz głos może być wykorzystywany tak jak PIN do naszego konta, przy czym jest bardzo trudny do podrobienia, jak nasze odciski palców" - przekonywał Jakub Gałka z SGH.

Technologia ta pozwala na skrócenie czasu obsługi klienta w telefonicznych lub internetowych biurach obsługi. To przykład sukcesu komercyjnego, bo wynalazek jest już wdrażany na rynek przez spółkę współpracującą z AGH w Krakowie.

Wszystkie prezentowane przez Polaków wynalazki są zgłaszane do oceny przez jury. Wśród nagród przyznawane są medale: złote z wyróżnieniem, złote, srebrne i brązowe, Grand Prix oraz inne prestiżowe wyróżnienia.

"Naukowcy wszędzie szukają pieniędzy, a do patentów potrzeba im też uznania. Dzięki tym targom mogą zdobyć wyróżnienia czy nagrody, które później pomagają im skomercjalizować swoje pomysły" - powiedział PAP Krzysztof Turowski, szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji ambasadzie Polski w Belgii. W zeszłym roku Polakom udało się zdobyć najważniejsze wyróżnienie, czyli Grand Prix targów.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ az/ kar/ malk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024