Reaktor MARIA czeka na życzenia z okazji 40. urodzin

Przekrój reaktora Maria. Źródło: NCBJ
Przekrój reaktora Maria. Źródło: NCBJ

Osoby, które złożą najpiękniejsze życzenia MARII, będą mogli ją odwiedzić w ramach 40. urodzin. Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku organizuje konkurs na życzenia dla jedynego działającego w Polsce reaktora jądrowego.

MARIA, reaktor badawczy, który znajduje się w Świerku pod Otwockiem, 17 grudnia obchodzi swoje 40. urodziny. Z tej okazji Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) organizuje konkurs na życzenia dla reaktora. Na zwycięzców, oprócz nagród rzeczowych, czeka możliwość zwiedzenia MARII.

Uczestnicy konkursu powinni na facebookowym profilu NCBJ złożyć życzenia reaktorowi MARIA. Zgłaszać można zarówno teksty, obrazki, zdjęcia, jak i filmiki.

Zwycięzcy, oprócz tego, że otrzymają nagrody rzeczowe - tablety czy zestawy książek, będą mieli możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego „Pandora Promise” o energii jądrowej. Laureaci - wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi - będą też mogli zwiedzić Narodowe Centrum Badań Jądrowych i na własne oczy zobaczyć, jak się ma 40-letnia już MARIA.

Zgłoszenia przyjmowane są do 14 grudnia, a laureaci ogłoszeni zostaną w dniu urodzin MARII. Życzenia można składać za pośrednictwem aplikacji na Facebooku na profilu Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Budowę reaktora MARIA rozpoczęto w czerwcu 1970 roku, a uruchomiono go w grudniu 1974. Swoje imię zawdzięcza polskiej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie. Moc termiczna tego urządzenia to 30 MW. To reaktor badawczy, nie służy do produkcji energii elektrycznej. Produkowane są w nim m.in. preparaty promieniotwórcze (m.in. stosowane w medycynie). Poza tym m.in. służy do celów szkoleniowych i badań fizycznych.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

  • Warszawa, 13.04.2023.  Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczyna cykl otwartych seminariów inżynierskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera