Ptaki straciły zęby 116 mln lat temu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ptaki straciły uzębienie ok. 116 mln lat temu, jeszcze w czasach dinozaurów – donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika „Science”.

Biologów od dawna intrygowało pytanie, czy uzębienie utracił już wspólny przodek wszystkich ptaków, czy może działo się to później, równolegle w różnych ptasich liniach ewolucyjnych. Bezzębie wyewoluowało u wielu kręgowców, w tym ptaków czy niektórych grup ssaków, takich jak mrówkojady, pangoliny czy walenie.

Naukowcy odkryli w ptasim genomie szczątkowe geny, które w przeszłości odpowiadały za rośnięcie zębów. W wyniku analizy genów, badacze doszli do wniosku, że utrata zębów wystąpiła u wspólnego przodka ptaków, ok. 116 mln lat temu.

„Jedna z najważniejszych lekcji z naszych badań brzmi, że w tych martwych genach jest zapisana opowieść, którą można odczytać, podobnie jak w martwych organizmach, które przetrwały pod postacią skamieniałości” - opisuje współautor badań, Mark Springer z Montclair State University (USA).

Formowanie się zębów u kręgowców jest złożonym procesem, w który włącza się wiele różnych genów. Spośród nich sześć jest istotnych dla właściwego kształtowania się zębiny i szkliwa. Naukowcy badali tych sześć genów w genomach 48 gatunków ptaków. U wszystkich stwierdzono podobne mutacje, co oznacza, że muszą one wywodzić się od wspólnego przodka wszystkich ptaków.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera