WHO: już ponad 7 tys. ofiar eboli w Afryce Zachodniej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Liczba ludzi, którzy zmarli w następstwie epidemii eboli w Afryce Zachodniej, wzrosła do 7373 spośród 19031 zakażonych w trzech krajach najbardziej dotkniętych tą chorobą - poinformowała w sobotę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Od ostatniego bilansu opublikowanego 17 grudnia w Gwinei, Liberii i Sierra Leone odnotowano prawie 500 nowych zgonów.

Najwięcej przypadków zachorowań - 8759 - zgłosiła Sierra Leone, gdzie wirus obecnie roznosi się najszybciej. W Liberii odnotowano 7819 przypadków. Jednak fakt, iż według danych w Sierra Leone zmarło tylko 2477 osób, podczas gdy w Liberii 3346, sprawia, że niektórzy eksperci wątpią w wiarygodność liczb podawanych przez władze we Freetown.

W tym tygodniu rząd Sierra Leone rozpoczął operację na szeroką skalę, mającą na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa w kraju. Prezydent Ernest Bai Koroma poinformował, że mieszkańcy będą mieli ograniczone możliwości poruszania się po kraju oraz że w okresie przedświątecznym wszystkie zgromadzenia będą ściśle kontrolowane.

Ebola - jeden z dotychczas najbardziej niebezpiecznych dla człowieka wirusów - nie oszczędza też służb medycznych. W czwartek zmarł zakażony wirusem Victor Willoughby, który był jednym z najlepszych lekarzy w Sierra Leone. Kilka godzin przed jego śmiercią do kraju dostarczono eksperymentalny lek, który mógł go uratować.

Ebola, którą po raz pierwszy wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt. Wciąż nie potwierdzono, czy wirus roznosi się drogą kropelkową. (PAP)

jhp/ ro/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szympansy czują się dopingowane przez publiczność

  • Fot. Adobe Stock

    Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera