Krukowate znów dowiodły swojej mądrości

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Po raz kolejny wykazano, że ptaki z rodziny krukowatych są nadzwyczaj inteligentne - potrafią rozwiązywać zadania oparte na zależnościach relacyjnych i robią to bez wcześniejszego przygotowania – zawiadamia czasopismo „Current Biology”.

Przedstawiciele rodziny krukowatych nie posiadają typowych ptasich móżdżków. Wielokrotnie udowadniano, że zwierzęta te są bardzo inteligentne: bez problemu rozpoznają twarze, potrafią posługiwać się narzędziami i stosują wyszukane metody komunikacji.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Moskiewskiego (Rosja) wykazali, iż wrony siwe (gatunek należący do krukowatych) rozumieją relacje między abstrakcyjnymi obiektami i są w stanie spontanicznie wykorzystać tę wiedzę, aby dobrać się do smakowitych kąsków. Do tej pory sądzono, że tylko ludzie i niektóre małpy są zdolne do zastosowania tak skomplikowanych metod rozumowania.

Anna Smirnova i jej współpracownicy nauczyli dwie wrony rozpoznawania abstrakcyjnych obiektów po kolorze, kształcie lub liczbie poszczególnych elementów. W tym celu umieszczali w klatce trzy kubki. Środkowy kubek był przykryty kartą przedstawiającą określony symbol (wspomniany powyżej kolor, kształt lub zestaw elementów) i stanowił wzór. Pozostałe kubki również były przykryte kartami – na jednej z nich znajdował się taki sam symbol jak we wzorze, na drugiej inny rysunek. Jeśli ptaki wybrały odpowiedni kubek (z identycznym obrazkiem) dostawały w nagrodę pyszne robaki.

W drugiej fazie eksperymentu ponownie umieszczano w klatce kubki przykryte kartami, ale tym razem na kartach znajdowały się pary obiektów i nie można było znaleźć dwóch, dokładnie takich samych kart. Zadanie polegało na wykorzystaniu zdolności do rozpoznawania relacji i rozumowania przez analogie. Wrony, widząc na przykład dwa kwadraty tego samego rozmiaru, musiały wybrać kartę przedstawiającą dwa koła tego samego rozmiaru i zignorować kartę prezentującą dwa koła różnej wielkości.

Okazało się, że ptaki od razu zrozumiały o co chodzi w zadaniu i od pierwszej próby wybierały poprawną odpowiedź. Nie potrzebowały żadnego treningu.

„Mówiąc szczerze, nawet gdyby zostały zmuszone do wykazania się takimi zdolnościami rozumowania, już byłoby to imponujące osiągnięcie. Tymczasem one zrobiły to spontanicznie» – komentuje zdumiony Ed Wasserman, profesor psychologii na Uniwersytecie Iowa (USA) i korespondencyjny autor badania.

Naukowcy przyznają, iż poprzedni trening w dopasowywaniu identycznych obiektów mógł pomóc zwierzętom zastosować tę zależność w szerszym kontekście i przenieść ją na rozpoznawanie identycznych relacji. Wciąż jednak pozostają pod wrażeniem.

„Rozumowanie przez analogie, dopasowywanie relacji do relacji – to umiejętności zaliczane do procesów rozumowania abstrakcyjnego wyższego rzędu. Od dekad takie umiejętności były przypisywane tylko ludziom i niektórym małpom» – podkreśla Anthony Wright z Uniwersytetu w Teksasie (USA).

Rozumowanie przez analogie to zdolność sprawdzana w Teście Matryc Ravena, który jest przeznaczony do badania poziomu inteligencji u ludzi. Ciekawe, jak poradziłyby sobie z nim wrony…? (PAP)

ooo/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jadalne gniazda ptaków. Fot. Adobe Stock

    Napój z dodatkiem jadalnych ptasich gniazd ma pomóc walce z nadciśnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera