Zmarł wybitny geolog i speleolog - prof. Ryszard Gradziński

W Krakowie w wieku 85 lat zmarł prof. Ryszard Gradziński - wybitny geolog, speleolog i taternik jaskiniowy, współzałożyciel Klubu Grotołazów oraz członek honorowy Polskiego Związku Alpinizmu.

Profesor Ryszard Gradziński był wybitym polskim geologiem, związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. \"Jest autorem licznych prac sedymentologicznych dotyczących zwłaszcza Górnego Śląska, Gór Świętokrzyskich i Antarktydy oraz współautorem pierwszego polskiego monograficznego podręcznika sedymentologii\" - przypomina na swojej stronie internetowej Polski Związek Alpinizmu.

Badacz brał udział w Polsko-Mongolskich Ekspedycjach Paleontologicznych na Gobi. Był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Geologicznego, Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika oraz Słowackiego Towarzystwa Speleologicznego.

Współtworzył polskie struktury organizacyjne związane z działalnością jaskiniową, zarówno eksploracyjno-sportową, jak i naukową. Był współzałożycielem Klubu Grotołazów w roku 1950 i Sekcji Speleologicznej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika w roku 1964.

Prof. Gradziński był też uczestnikiem pionierskich wypraw do jaskiń: Miętusiej, Zimnej, Szczeliny Chochołowskiej, Śnieżnej i wielu innych. \"W drugiej połowie lat 50. zwiedził jaskinie Słowacji, Bułgarii oraz Węgier. W roku 1957 był uczestnikiem wyprawy do Francji, której celem było przejście jaskini Dent de Crolles, będącej wtedy trzecią najgłębszą jaskinią świata. Na przełomie lat 1969 i 1970 brał udział w trzymiesięcznej wyprawie na Kubę, w czasie której grotołazi eksplorowali 37 jaskiń i przemierzyli 94 km podziemnych korytarzy, z których 21 km stanowiły nowe odkrycia dokonane przez grupę polską (w tym w jaskiniach Cueva del Amistad i Cueva Fuentes, które stały się najgłębszymi jaskiniami obu Ameryk)\" - informuje Polski Związek Alpinizmu.

Naukowiec był laureatem Nagrody im. L. Zejsznera Polskiego Towarzystwa Geologicznego, odznaczono go m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za zasługi dla alpinizmu jaskiniowego został członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu (1983) i otrzymał Medal 100-lecia polskiego alpinizmu (2003).

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera