Kolorowy świat ważki

Fot. Fotolia / Ra'id Khalil
Fot. Fotolia / Ra'id Khalil

Dzięki nawet 30 różnym barwnikom wzrokowym oczy ważki prawdopodobnie widzą świat bardziej kolorowo od ludzkich - informuje pismo PNAS.

Ludzie widzą trzy kolory podstawowe: czerwony, zielony i niebieski. Wszystkie pozostałe są ich kombinacją. Takie widzenie umożliwiają trzy różne typy znajdujących się w oczach światłoczułych białek, opsyn. Zwierzęta – od owadów po ptaki i ssaki - mają rozmaitą liczbę opsyn; dwie, trzy, lub cztery.

Jak jednak wykazały przeprowadzone przez Ryo Futahashi z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology w Tsukubie badania 12 gatunków ważek, są one pod tym względem rekordzistami. Ich zajmujące większą część głowy oczy wykorzystują od 11 do 30 różnych opsyn. W dodatku w zależności od wieku ważki korzystają z różnych opsyn. Larwom niektórych gatunków, które wykluwają się w piasku zwykle brakuje opsyn niebieskich. Prawdopodobnie dlatego, że dociera do nich niewiele niebieskiego światła.

Możliwe, że dzięki dodatkowym białkom ważki widzą tęczę inaczej niż ludzie. Jak wykazały wcześniejsze badania, widzą ultrafiolet, uważa się również, że potrafią odróżniać światło spolaryzowane odbite od błyszczących powierzchni, na przykład wody. „To prawdopodobne, że ważki rozróżniają kolory lepiej od ludzi” – przypuszcza Futahashi.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera