W Szczecinie powstanie Centrum Przemysłów Kreatywnych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pięć kondygnacji i 15 laboratoriów - przestrzeń dla naukowców, twórców i przedsiębiorców przystosowana do działalności badawczo-rozwojowej znajdzie się w powstającym w Szczecinie Centrum Przemysłów Kreatywnych przy tamtejszej Akademii Sztuki.

Koszt inwestycji oszacowana na 21,5 mln zł, w tym 11 mln to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, 7 mln zł będzie pochodzić z budżetu województwa. Pozostałe fundusze pochodzą m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Centrum Przemysłów Kreatywnych ma być tą częścią Akademii Sztuki, która połączy innowacyjność, wzornictwo, projektowanie artystyczne" - zapewniał w środę dziennikarzy rektor Akademii Sztuki prof. Ryszard Handke.

Podkreślił, że decyzja o realizacji projektu była dla uczelni trudna, bo musi zakończyć prace do połowy listopada i rozliczyć cały projekt do końca tego roku. "Zdecydowaliśmy się jednak podjąć to wyzwanie, bo to dla nas szansa na rozwój, zwłaszcza w zakresie współpracy z biznesem. Mamy wyłonionego wykonawcę, jesteśmy po analizach, zdążymy" – dodał.

Centrum ma powstać w ramach projektu „Akademia zmienia Szczecin”. Jego realizację rozpoczęto w lutym tego roku.

W gmachu należącym do Akademii Sztuki ma powstać nowoczesna przestrzeń dla naukowców, twórców i przedsiębiorców, przystosowana do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w dziedzinie tzw. przemysłów kreatywnych.

W Centrum na powierzchni 3 tys. m kw. znajdzie się 15 laboratoriów, w tym: technik ceramicznych, Fashion Design, Virtual Design, form przestrzennych, druku cyfrowego, komputerowe laboratorium grafiki bitowej i wektorowej, technologii nagrań dźwiękowych czy projektowe architektury wnętrz.

Działać ma też pracownia cyfrowego modelowania 2D i 3D architektury wnętrz czy laboratorium postprodukcji filmowej.

Uczelnia przewidziała też w Centrum przestrzeń dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w dziedzinie przemysłów kreatywnych, a także wsparcie merytoryczne naukowców i dydaktyków współpracujących z Centrum.

Budynek przeznaczony na Centrum powstał w latach 1909-1912. Do wybuchu II wojny światowej był siedzibą National-Versicherungs-Gesellschaft (Narodowe Towarzystwo Ubezpieczeniowe). Nie uległ zniszczeniu w czasie wojny. Polskie władze przeznaczyły budynek na siedzibę Ośrodka Szkolenia Partyjnego. W 1961 r. budynek przekazano na potrzeby Liceum Medycznego, które było głównym gospodarzem do września 2010 roku. Budynek pełnił wówczas funkcję internatu dla przyszłych pielęgniarek.(PAP)

epr/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.11.2024. Prof. Henryk Skarżyński. PAP/Paweł Supernak

    Prof. Skarżyński: musimy pokazać osiągnięcia naukowe politykom i społeczeństwu

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek na konferencji EU Innovation Journey'25, w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Minister Kulasek: UE ma zasoby, by być liderem innowacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera