Unikatowa peruwiańska opaska ceremonialna na wystawie w Krakowie

Fot. Agnieszka Susuł
Fot. Agnieszka Susuł

Tkaninę pochodzącą z grobu przedstawiciela kultury Chancay (lata 1000-1476), odkrytą na nekropolii w Ancón w rejonie centralnego wybrzeża Peru, można obejrzeć do końca marca w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Prezentowana przepaska jest częścią kolekcji tkanin peruwiańskich, stworzonej przez polskiego inżyniera Władysława Klugera (1849-1884). W czasie pobytu w Ameryce Południowej Kluger zbierał obiekty rzemiosła artystycznego. Liczącą ponad 1000 obiektów, głównie tkanin i naczyń, kolekcję przekazał Akademii Umiejętności w Krakowie. Obecnie właścicielem zachowanej części zbioru jest Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Kluger wsławił się również budową drogi kolejowej z Peru do Boliwii.

„Peruwiańska opaska ceremonialna została wybrana jako zabytek miesiąca ze względu na unikalną formę zabytku i ciekawą dekorację, w postaci zawieszek antropomorficznych wykonanych w technice szydełkowej tkaniny dwuwarstwowej, jako jedyny tego typu zabytek w Polsce” – informują kuratorzy. Ich zdaniem, spośród wąskiej grupy tego typu zabytków w kolekcji muzealnej, ma ona najbardziej interesującą i rozbudowaną formę.

Prezentowany wełniany zabytek zachował się w niemal idealnym stanie, który należy zawdzięczać suchemu klimatowi strefy wybrzeża i glebie, która charakteryzuje się wysoką zawartością azotanu potasu. Takie warunki przyczyniły się do konserwacji nie tylko wełny, ale też i żywych barw motywów dekoracyjnych. Opaska stanowiła element wyposażenia mumii złożonej w postaci przykucniętej. Oprócz tego w grobach z tego okresu znajdowano różne przedmioty codziennego użytku: koszyczki wypełnione motkami bawełny, wrzeciona, gliniane lalki. Jednak przedstawiciele kultury Chancay osiągnęli mistrzostwo w tkactwie, które stanowiło jedną z podstaw ich gospodarki.

Kuratorami wystawy „Peruwiańska przepaska ceremonialna” są dr Krzysztof Babraj i Anna Drzymuchowska, a cyklu – dr Jacek Górski.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera