Ocal tygrysa, grając na tablecie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Aplikacja na iPad pozwoli miłośnikom przyrody przyczynić się do ratowania tygrysów poprzez segregowanie zdjęć – informuje serwis „BBC News/Science”.

Projekt o nazwie Wildsense opracowali szczególnie zaangażowani w ochronę środowiska naukowcy z University of Surrey. Do korzystających z aplikacji osób wysyłane są pochodzące z Internetu zdjęcia (ze słowem „tiger” w opisie), wykorzystywane do prostej gry. Gracze otrzymują punkty za oznaczanie tych zdjęć, na których są prawdziwe tygrysy, a także za odpowiedzi na pytania dotyczące ich otoczenia, pogody i tego, co robią (śpią? biegną? jedzą?). W przyszłości uzyskane dane mają być zinterpretowane przez program rozpoznający „twarze” poszczególnych tygrysów, co ułatwi ich liczenie i śledzenie.

Oprócz prawdziwych tygrysów, na znalezionych przez przeglądarkę w Internecie zdjęciach pojawiają się miedzy innymi tygrysie lilie, napoje energetyczne, czołgi, spawarki, maść tygrysia, pługi wieloskibowe oraz Tiger Woods. Aby odsiać ten „szum”, potrzebna jest pomoc żywych ludzi. Dzięki niej specjaliści uzyskają posegregowane zdjęcia tygrysów na wolności, często wykonane przez turystów lub automatyczne kamery. Lokalizację można ustalić na podstawie słów kluczowych (na przykład „Indie”) albo z zapisywanych przez niektóre aparaty i kamery danych GPS. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera