Pszczoły z antenką

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Maleńkie elektroniczne urządzenie monitorujące zachowanie pszczół testują brytyjscy ekolodzy – informuje serwis BBC News/Technology.

Przyklejany klejem do ciała pszczelej robotnicy znacznik o wymiarach 8 na 4,8 milimetra składa się ze standardowego chipa RFID i specjalnie zaprojektowanej anteny. Urządzenie skonstruowane zostało z części dostępnych w handlu i opiera się na technologii używanej do śledzenia palet w magazynach. Jego zasięg wynosi do 2,5 metra. Aby w trakcie trwającego 5 do 10 minut zabiegu mocowania nadajnika pszczoła nie sprawiała problemów, najpierw umieszcza się ją w niskiej temperaturze. Zdaniem twórcy znaczniki powinny się utrzymać przez całe życie pszczoły, trwające około trzech miesięcy.

"Jak dotąd zrobiłem ich około 50. Wszystkie lutowałem na swoim biurku - to jak chirurgia” – powiedział BBC twórca urządzenia dr Mark O\'Neill, który pracuje jako dyrektor techniczny firmy Tumbling Dice z Newcastle. O’Neill chce opatentować swoje rozwiązanie.

Wokół ula rozmieszczona jest sieć odbiorników, połączonych z małymi i prostymi komputerami Raspberry Pi, co umożliwia rejestrację aktywności owadów.

Obecnie urządzenie testują ekolodzy z kompleksu ogrodów botanicznych Kew Gardens w Londynie. Naukowcy mają nadzieję, że technologia przyczyni się do wyjaśnienia zagadki zagłady pszczół w Ameryce i Europie. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MANUEL BRUQUE 30.10.2024

    Satelity pomagają w usuwaniu skutków powodzi

  • Fot. Adobe Stock

    Niektóre źródła zanieczyszczenia powietrza szczególnie szkodliwe dla uczenia się i pamięci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera