Prof. Kolarska-Bobińska nagrodzona przez Konfederację Lewiatan

Fot. PAP/ Marcin Obara 11.05.2015
Fot. PAP/ Marcin Obara 11.05.2015

Minister nauki, prof. Lena Kolarska-Bobińska znalazł się w gronie tegorocznych laureatów nagród Konfederacji Lewiatan. Wręczono je w poniedziałek w Warszawie, podczas gali z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Szefowa resortu nauki została laureatką nagrody im. Władysława Grabskiego. Kolarska-Bobińska powiedziała, że wyróżnienie to jest dla niej wyjątkowe, bowiem pozwoliło jej znaleźć się w gronie osób wybitnych. Minister podkreśliła, że głos środowiska przedsiębiorców jest ważny, jest szczególnie ważny, ponieważ jest to głos oparty o badania, ekspertyzy i analizy. Jej zdaniem wyróżnienie ma też znaczenie symboliczne, bowiem dotyczy związków nauki z biznesem i przedsiębiorczością.

"To jest podkreślenie roli edukacji w rozwoju gospodarki" - oceniła Kolarska-Bobińska. Według niej oparcie gospodarki o wiedzę i innowacyjność wymaga stworzenia spójnego systemu, co jest jednym z większych wyzwań. "Dlatego chciałam prosić przedsiębiorców o zrozumienie, że naukowcy często myślą inaczej, mają inne podejście do świata (...), inne poczucie czasu, ale bez nich gospodarka nie wejdzie na zupełnie nowy etap rozwoju" - mówiła.

Nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego otrzymał Leszek Gierszewski, założyciel firmy Drutex - największego w Europie producenta stolarki otworowej PVC.

Nagrodę Specjalną Zarządu Lawiatana otrzymał prof. Andrzej Koźmiński od lat związany z Akademią Leona Koźmińskiego. Laureat mówił o trudnych relacjach między światem nauki i biznesu. Wskazał na brak silnych bodźców ekonomicznych, które wymuszałyby współpracę tych środowisk. Zaznaczył, że nie ma także wystarczającego entuzjazmu do tego po obu stronach, co jest charakterystyczne dla krajów o średnim poziomie dochodów i rozwoju. Jego zdaniem ta sytuacja powoli się jednak zmienia. "Dzięki rozwojowi prywatnego biznesu wydostajemy się stopniowo z pułapki średniego dochodu" - wyjaśnił. Dodał, że firmy muszą coraz bardziej konkurować, w związku z tym zwracają się do polskiej nauki po rozwiązania technologiczne i konkretne kwalifikacje inżynierskie, finansowe i menedżerskie.

Nagrodę Za Odważne Myślenie (Konfederacji Lewiatan i Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi) otrzymał redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik.

PAP – Nauka w Polsce

mca/ mmu/ dym/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera