W Tanzanii katastrofalny spadek populacji słoni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Spadek populacji słoni w Tanzanii jest katastrofalny i głównie spowodowany kłusownictwem - poinformowala we wtorek organizacja ochrony dzikiej przyrody TRAFFIC. Według najnowszych danych rządowych w Tanzanii w ciągu ostatnich pięciu lat zginęło 65 721 słoni.

Populacja tych zwierząt spadła ze 109 051 w 2009 r. do 43 330 w 2014 roku.

Szczególne zaniepokojenie budzi sytuacja w ekosystemie Ruaha-Rungwa na zachodzie Tanzanii, gdzie na koniec 2014 r. pozostało zaledwie 8 272 słonie, podczas gdy w 2009 r. żyły tam jeszcze 34 664 przedstawiciele tego gatunku.

Port w Dar es-Salaam we wschodniej Tanzanii oraz na Zanzibarze stały się głównymi punktami, skąd wywozi się olbrzymie ilości kości słoniowej i wyrobów z tzw. białego złota. Od 2009 z Tanzanii na rynki międzynarodowe w Azji wywieziono co najmniej 45 ton kości słoniowej - informuje organizacja, która od lat monitoruje handel dziką florą i fauną i walczy z przemytem zagrożonych gatunków.

Od 1989 roku wprowadzony został całkowity zakaz handlu kością słoniową na świecie, jednak popyt na kły słoni jest niezmiennie wysoki. Wśród przyczyn tego procederu są m.in. bieda, nieskuteczne ściganie przestępców w krajach z populacjami słoni oraz światowy popyt na wyroby z kości słoniowej. (PAP)

cyk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera