Do końca czerwca br. potrwają prace przy budowie Zakładu Nauk o Człowieku Uniwersytetu Rzeszowskiego. W budynku kształcić się będą studenci kierunku lekarskiego, który rzeszowska uczelnia uruchomi od września tego roku. Koszt inwestycji to blisko 23 mln zł.
Zakład powstaje u zbiegu ulic Zenitowej i Leszka Czarnego, w pobliżu Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. W budynku uruchomione zostaną katedry: Anatomia Prawidłowa i Patologiczna Człowieka, Histologia z Embriologią oraz Medycyna Sądowa.
Jak poinformował PAP Bartosz Ostrowski z firmy Skanska, która buduje obiekt, obecnie trwają już prace wykończeniowe wewnątrz budynku.
„Porządkujemy również teren wokół, powstają tu m.in. chodniki, ławki i stojaki na rowery. Natomiast w środku trwa montaż wyposażenia m.in. stołów do przeprowadzania sekcji zwłok, stołów do analizy wycinków histopatologicznych oraz mebli ze stali nierdzewnej na salach sekcyjnych i w pomieszczeniach pomocniczych” - dodał.
W całości wykończona jest już aula wykładowa znajdująca się na parterze budynku oraz sala seminaryjna. Wszystkie prace przy budowie zakładu powinny zakończyć się w przyszłym tygodniu.
Zakład Nauk o Człowieku ma dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Kubatura obiektu to 14 tys. m sześc., a powierzchnia użytkowa wynosi ponad 2,3 tys. m kw.
Uniwersytet Rzeszowski we wrześniu uruchomi kierunek lekarski, na razie nie wiadomo jednak, ilu studentów będzie mógł przyjąć – limit ustala minister zdrowia. Rzeszowska uczelnia wnioskuje do ministerstwa o przyznanie 60 miejsc na studiach stacjonarnych i tyle samo na niestacjonarnych. Koszt studiów niestacjonarnych na UR ma wynieść ok. 25 tys. zł rocznie.
Wśród inwestycji, jakie w najbliższym czasie będą ukończone w związku z uruchomieniem kierunku, jest również Innowacyjne Centrum Medyczne, które będzie bazą laboratoryjną na uczelni.
Na UR kształci się ok. 20 tys. studentów na ponad 40 kierunkach. Uniwersytet Rzeszowski powstał w 2001 r. z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Zamiejscowego Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Krakowie.
PAP - Nauka w Polsce
huk/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.