
„Laboratorium Wyobraźni” – to nazwa centrum nauki, które zainaugurowało uroczyście swoją działalność 5 września „Piknikiem z Wyobraźnią” w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym (PPNT).
"Chcemy przybliżyć mieszkańcom Naramowic naszą codzienność. Pokazać, czym zajmuje się Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Nasi pracownicy przygotowali wiele atrakcji związanych z nowymi technologiami i wynalazkami, aby w przystępnej, atrakcyjnej i zabawowej formie pokazać jak fantastyczna może być nauka” -powiedział w czasie pikniku prof. Jacek Guliński, dyrektor PPNT.
Nowa atrakcja Poznania jest inicjatywą o charakterze edukacyjnym, skierowaną do dzieci. Przyświeca jej idea rozbudzania ciekawości świata u młodych ludzi, rozwijanie wyobraźni i pobudzenie zainteresowania naukami ścisłymi. Rozwiązaniami i formą przypomina warszawskie Centrum Nauki Kopernik.
„W sposób przyjazny, jasny, na przykładach i przez własnoręcznie wykonywane eksperymenty dzieci uczą się, na czym polegają zasady rządzące światem. Poprzez zabawę odkrywają tajniki nauk ścisłych, takich jak chemia, fizyka czy biologia” – wyjaśniają organizatorzy „Laboratorium Wyobraźni”. Centrum składa się z trzech stref – Wystawy, Experymentarium i Planetarium. W pierwszej zwiedzający za pomocą interaktywnej ekspozycji, w czasie zabawy, zapoznają się z eksponatami prezentującymi zjawiska związane z hydrostatyką, hydrodynamiką, ciśnieniem, elektrycznością czy magnetyzmem. Natomiast stanowiska multimedialne wprowadzają w świat biologii i fizyki.
„Co ciekawe, zwiedzający mogą obejrzeć akcelerator atomów izotopu węgla 14C wykorzystywany przez Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe (które jest częścią PPNT – przyp. red.)” – informują przedstawiciele placówki.
W specjalnie zaaranżowanej „ciemni” dzieci poznają zjawiska związane ze światłem. W tym miejscu można zobaczyć i przetestować zasady działania aparatu fotograficznego, bieg promieni przechodzących przez pryzmat, nakładanie barw oraz lustro fenickie.
W drugiej strefie - Experymentarium - czekają na przybyłych pokazy z różnych dziedziny naukowych. Tutaj profesjonalni dydaktycy przeprowadzają tematyczne zajęcia laboratoryjne z fizyki, chemii, biologii, robotyki i innych dziedzin. Pod ich okiem można samodzielnie przeprowadzać rozmaite eksperymenty, analizy i badania.
Planetarium to trzecia część „Laboratorium Wyobraźni”. W tym miejscu przygotowano pokazy o różnorodnej tematyce – od początków życia na Ziemi przez Układ Słoneczny po galaktyki i podróże w kosmos. Pokazy są przeznaczone dla różnych grup wiekowych.
Na razie oferta „Laboratorium Wyobraźni” skierowana jest przede wszystkim do dzieci i ich rodziców, oraz do szkół podstawowych i gimnazjalnych. Centrum czynne jest 7 dni w tygodniu, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 735 981 666. PPNT mieści się w Poznaniu przy ul. Rubież 46. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/
Poznański Park Naukowo-Technologiczny powstał w maju 1995 r. Był pierwszą tego typu jednostką otwartą w Polsce. Zajmuje się współpracą biznesu z nauką, transferem technologii, wspieraniem przedsiębiorczości i promowaniem badań naukowych. Na terenie Parku pracuje ponad 80 firm i działa kilka centrów badawczych.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.