Sześć polskich uczelni w rankingu QS

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Próżno szukać polskich uczelni w pierwszych trzech setkach najlepszych uczelni świata w zestawieniu QS World University Ranking. Znalazło się w nim sześć polskich szkół wyższych, najlepsza z nich - Uniwersytet Warszawski - zajmuje dopiero 344. miejsce.

QS World University Ranking przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symmonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą.

W zestawieniu uwzględniono ok. 900 uczelni z 82 krajów. Najwięcej wymieniono szkół wyższych z USA (154), Wielkiej Brytanii (71), Niemiec (43) i Francji (41).

Pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu zajął amerykański Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych. Uczelnia w rankingu przoduje już od kilku lat. Na drugim miejscu wylądował amerykański Harvard, natomiast brytyjski Cambridge został uznany za najlepszy europejski uniwersytet, plasując się w rankingu QS na trzeciej pozycji.

W zestawieniu znalazło się sześć polskich uczelni: Uniwersytet Warszawski (na 344. miejscu), Uniwersytet Jagielloński (w grupie rankingowej 411-420), Politechnika Warszawska (w grupie 651-700) oraz Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Wrocławski w grupie o miejscach dalszych niż 701.

W porównaniu uwzględniano m.in. międzynarodowy prestiż uczelni w oczach wykładowców akademickich oraz pracodawców, proporcje między wielkością kadry naukowej a liczbą studentów, liczbę cytowań na jednego wykładowcę, odsetek zagranicznych wykładowców w kadrze i odsetek zagranicznych studentów.

Światowy Ranking Uniwersytetów jest przeprowadzany corocznie od 12 lat. Najważniejszym celem rankingu jest umożliwienie kandydatom na studia racjonalnego wyboru uczelni oraz popularyzacja idei studiowania poza krajem ojczystym.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera