Zgłoszenia do Złotego Medalu Chemii tylko do 16 października

Złoty Medal Chemii. Fot. materiały prasowe
Złoty Medal Chemii. Fot. materiały prasowe

Tylko do 16 października tegoroczni licencjaci i młodzi inżynierowie mogą zgłaszać swoje prace dyplomowe do prestiżowego konkursu Złoty Medal Chemii. Na zwycięzcę czeka m.in. 10 tys. złotych. Zwycięzców poznamy 1 grudnia w Warszawie.

Konkurs organizowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN we współpracy z firmą DuPont Poland, skierowany jest do autorów nowatorskich prac licencjackich lub inżynierskich, napisanych i obronionych w roku akademickim 2014/15. Zgłaszane do konkursu prace muszą obejmować tematyką chemię lub jej pogranicze z biologią i fizyką. W tym roku po raz pierwszy przyznane zostaną wyróżnienia w kategoriach: rolnictwo i żywność, biotechnologia przemysłowa oraz materiały zaawansowane.

"Polscy uczeni wnieśli wybitny wkład w rozwój naszej cywilizacji. To bardzo ważne, aby przyszłe pokolenia polskich naukowców mogły i chciały dokonywać równie przełomowych odkryć. Organizując konkurs Złoty Medal Chemii chcemy im w tym pomóc" – mówi dyrektor IChF PAN, prof. Robert Hołyst.

Młodzi naukowcy mogą nadsyłać swoje prace do 16 października, za pośrednictwem strony www.zlotymedalchemii.pl. Na laureata Złotego Medalu Chemii czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Zdobywca Srebrnego Medalu otrzyma 5 tys. złotych, a Brązowego – 2,5 tys. złotych.

Oprócz nagród głównych przyznane zostaną także minimum trzy wyróżnienia firmy DuPont o wartości 2 tys. złotych. Wszyscy finaliści konkursu zyskają możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach w formie krótko- lub długoterminowych projektów.

Głównymi kryteriami decydującymi o otrzymaniu nagrody lub wyróżnienia będą: wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

W ubiegłorocznej edycji konkursu do rywalizacji stanęło blisko 50 studentów i studentek z całego kraju. Złoty Medal Chemii 2014 trafił do rąk Michała Hamkało z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego za pracę licencjacką, dotyczącą badania katalizy międzyfazowej za pomocą generacji drugiej harmonicznej. Młody naukowiec kończy studia i pracuje w Katedrze Fizyki Laserów na Uniwersytecie Friedricha-Alexandra w Erlangen/Norymberga, w jednym z najlepszych zespołów zajmujących się zjawiskami ultraszybkimi.

"Udział w konkursie pozwolił mi na uzyskanie cennych doświadczeń, a wygrana była dużym wyróżnieniem i docenieniem mojej trzyletniej pracy naukowej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego" – mówi Michał Hamkało. "Nagroda jest również pomocna w rozwoju kariery naukowej. Została ona doceniona przez moich współpracowników ze Stanford University" - dodaje.

Lista finalistów konkursu zostanie ogłoszona 6 listopada. Następnie 16 listopada zaprezentują oni swoje prace w siedzibie IChF PAN. Wtedy też wyłonieni zostaną laureaci konkursu. Uroczysty finał piątej edycji Złotego Medalu Chemii i ogłoszenie laureatów odbędzie się 1 grudnia w Warszawie.

Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin są na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Mariusz Jaskólski. Fot. Adrian Wykrota

    Prof. Mariusz Jaskólski z prestiżowym europejskim wyróżnieniem krystalograficznym

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera