Sprawne nogi – sprawny mózg

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Starsze panie o mocnych nogach są bardziej sprawne umysłowo – informuje pismo "Gerontology”.

Naukowcy z King\'s College w Londynie przez dziesięć lat obserwowali ponad 150 par bliźniaczek, których wiek na początku eksperymentu wynosił od 43 do 73 lat.

Autorzy badań oceniali między innymi sprawność mięśni nóg, która jest dobrym wskaźnikiem odpowiednio częstego wykonywania ćwiczeń fizycznych, niezbędnych do zachowania sprawnego mózgu. Za pomocą odpowiedniego urządzenia oceniano zarówno siłę, jak i szybkość skurczów mięśni, a komputerowym testem – pamięć oraz zdolność do przetwarzania informacji.

Okazało się, ze bliźniaczki o mocniejszych na początku badania nogach po dziesięciu latach lepiej zachowywały sprawność umysłową i miały mniej zmian w mózgu. Mocne nogi okazały się najbardziej związanym ze sprawnością mózgu czynnikiem spośród branych pod uwagę.

Prawdopodobnie pod wpływem ćwiczeń w organizmie uwalniają się substancje, które mogą poprawiać działanie starzejącego się mózgu. Naukowcy zaznaczają, że aby potwierdzić uzyskane wyniki, potrzebne będą dalsze prace. Trudno bowiem oddzielić wpływ sprawności mięśni nóg od innych czynników mogących oddziaływać na mózg, a przeprowadzone badanie nie skupiało się na demencji. (PAP)

pmw/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nowe gatunki stokrotek odkryte dzięki udoskonalonej technologii DNA

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloletnie badanie pokazało, jak starzeje się mózg

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera