Uniwersytet Mikołaja Kopernika z prestiżowym znakiem Komisji Europejskiej

Źródło: UMK
Źródło: UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jako pierwsza uczelnia w Polsce otrzymał logo HR Excellence in Research, przyznawane przez Komisję Europejską. Otrzymują go ośrodki naukowe, które spełniają europejskie standardy zatrudniania naukowców.

Logo Human Resources Excellence in Research jest jednym z działań Komisji Europejskiej w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w Unii Europejskiej. KE przyznając znak promuje wyróżnione nim instytucje jako te, które zapewniają naukowcom najlepsze warunki pracy i rozwoju.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika prestiżowe logo otrzymał 26 listopada br. "Jesteśmy pierwszym uniwersytetem w Polsce i 7. instytucją w kraju, która otrzymała uprawnienia do korzystania z logo HR Excellence in Research" - poinformowało w przesłanym komunikacie Centrum Promocji i Informacji UMK.

Spośród polskich instytucji znakiem mogły pochwalić się do tej pory: Instytut Fizyki PAN, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Instytut Genetyki Roślin PAN, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Możliwość posługiwania się logo HR Excellence in Research zobowiązuje jednostkę do wdrożenia zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Wdrożenie tych zasad sprzyja tworzeniu przyjaznego środowiska pracy naukowej i transparentnych zasad rekrutacji.

"Aby uzyskać logo HR Excellence in Research, UMK musiał dokonać wewnętrznej analizy, która pozwoliła ocenić, w jakim stopniu jego funkcjonowanie jest spójne z Kartą i Kodeksem" - czytamy w przesłanym przez uczelnię komunikacie. Na podstawie wniosków z analizy przygotowano strategię HR i plan działań, który miał pomóc określić najważniejsze braki i opis konkretnych działań prowadzących do ich likwidacji.

Znak HR Excellence in Research nie jest jednak przyznawany na zawsze. Posługujące się nim instytucje co dwa lata podlegają kontroli Komisji Europejskiej. W przypadku stwierdzenia uchybień, prawo do używania znaku może zostać cofnięte.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera