MR: 750 mln zł na badania przemysłowe dla firm

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Mikro, małe i średnie firmy będą mogły ubiegać się - od 4 kwietnia do 29 lipca br. - o unijne wsparcie na badania przemysłowe i prace rozwojowe. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewidziało na ten cel 750 mln zł.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło już kolejny konkurs z nowej perspektywy unijnej z programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020.

"Podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw dzięki wykorzystywaniu rezultatów prac badawczo-rozwojowych w prowadzonej działalności – to cel ogłoszonego we wtorek dla mikro, małych i średnich (MŚP) firm konkursu z programu +Inteligentny Rozwój+" - podkreślił resort rozwoju.

Konkurs - jak wyjaśniło ministerstwo - jest skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ale też do dużych firm. "W dwóch ubiegłorocznych konkursach (...) pozytywną ocenę formalną przeszło 1887 wniosków" - zaznaczyło MR. Do tej pory podpisano 104 umowy. Dotyczyły one m.in. technologii produkcji nowych materiałów budowlanych, leczenia określonych typów nowotworów czy preparatów stymulujących odporność roślin.

"Złożone wnioski oceni panel ekspertów posiadających zarówno wiedzę naukową, jak i z zakresu prowadzenia biznesu. Specjaliści przeanalizują m.in. nowatorstwo rezultatów projektu, rynkowe zapotrzebowanie na dane rozwiązanie, opłacalność jego wdrożenia oraz szansę na prawidłową realizację przedsięwzięcia. Proces ten potrwa 60 dni od zamknięcia naboru wniosków" - podkreślił resort.

Program "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 ma pobudzić innowacyjność polskiej gospodarki. Jednym z jego zadań jest dofinansowanie innowacyjnych projektów firm od fazy pomysłu do wprowadzenia nowych lub ulepszonych rozwiązań na rynek. Ma on także promować współpracę biznesu i nauki.

Jest on drugim pod względem budżetu programem na lata 2014-2020 i największym w Unii Europejskiej finansującym badania, rozwój oraz innowacje. Na jego realizację przeznaczono ponad 10 mld euro (8,6 mld z UE).

PAP - Nauka w Polsce

dol/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Animacje komputerowe i gogle VR przyspieszają badania nad zachowaniem pająków

  • Źródło: Adobe Stock

    Twórcy Bielika: zakładamy, że biznes odpowiedzialnie skorzysta z naszej AI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera