Już kilka tysięcy młodych amatorów nauk przyrodniczych odwiedziło krakowski Instytut Fizyki Jądrowej PAN podczas trwającego od ponad roku cyklu „IFJ dzieciom”. Uczniowie wzięli udział m.in. w atrakcyjnych pokazach Wiktora Niedzickiego, a także zwiedzili ultranowoczesne Centrum Cyklotronowe Bronowice.
Cykl atrakcyjnych zajęć z fizyki skierowanych głównie do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych przygotowała największa jednostka PAN - Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego. Okazją do tego było przypadające w ubiegłym roku 60-lecie powstania placówki.
Jak poinformował PAP-Naukę w Polsce autor słynnego programu telewizyjnego „Laboratorium”, Wiktor Niedzicki, prowadzący zajęcia „IFJ dzieciom”, bezpłatne pokazy i widowiska popularyzujące fizykę podbiły serca najmłodszej widowni.
„Spotkania te przyciągnęły do tej pory ok.4-5 tys. dzieci, a to jeszcze nie koniec. W kwietniu szykujemy zajęcia "Zabawa i fizyka", czyli o tym, jak poprzez zabawę możemy się uczyć fizyki” – zaznaczył Niedzicki.
Jak relacjonował, „dzieci wychodzą z zajęć nie tylko zadowolone, ale z prezentami” – zostają obdarowywane książeczkami z opisem eksperymentów, pamiątkami i przyborami szkolnymi. Cykl otworzyło pierwsze widowisko o nowych materiałach i technologiach kosmicznych "Kosmos w naszym domu" od kilku lat pokazywane przez Niedzickiego w całej Polsce i granicą.
Uczniowie mogli oglądać spektakl „Światło”, na który składały się doświadczenia, filmy i opowieści. Pod kierunkiem znanego popularyzatora zgłębiali sekrety fizyki i próbowali znaleźć odpowiedź na pytania: Dlaczego Słońce zachodzi na czerwono? Czemu w promieniowaniu świetlówek wyglądamy niekorzystnie? Dlaczego kipiąca zupa barwi gazowy płomień? Innym tematem było: "Dobrane małżeństwo, czyli fizyka i muzyka". Mówiono wtedy o słynnych fizykach, którzy grali też na instrumentach, oraz o muzykach, zafascynowanych zjawiskami fizycznymi.
„Szukamy różnych sposobów dotarcia z wiedzą do dzieci. Dlaczego to robimy? Można powiedzieć, że sadzimy drzewa, w których cieniu inni będą odpoczywali. To inwestycja w najmłodsze pokolenie - dziś 6,8,10-latki, które może za lat 20 trafią do tych samych instytutów jako naukowcy" – spodziewa się Niedzicki.
Wszystkie pokazy odbywały się w auli IFJ PAN, a w ich przygotowaniu współpracowali z Niedzickim doktoranci IFJ PAN.
Przy okazji zajęć dyrekcja instytutu pokazywała młodzieży powstałe w 2013 roku Centrum Cyklotronowe Bronowice - część IFJ PAN, które obok badań naukowych zajmuje się terapią protonową.
Uczniowie mieli wyjątkową szansę ujrzeć na własne oczy dopiero oddany tam do użytku najnowocześniejszy ośrodek terapii nowotworów w Polsce. Cyklotron rozpędza protony do takiej energii, że mogą one wniknąć w dowolne miejsce ludzkiego ciała. Dzięki terapii protonowej leczy się nowotwory usytuowane w szczególnie trudnych miejscach.
Najważniejszym zadaniem krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej jest prowadzenie badań podstawowych z fizyki, astrofizyki cząstek i fizyki jądrowej. Naukowcy z Krakowa uczestniczą w trzech spośród czterech wielkich, światowych eksperymentów prowadzonych w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN).
PAP-Nauka w Polsce
szl/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.