GUS: w ciągu roku liczba studentów spadła o 64 tys.

PAP © 2016 /
PAP © 2016 /

W Polsce w listopadzie ub. r. studiowało 1 mln 405 tys. osób. To o 64 tys. mniej niż rok wcześniej - wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych GUS. Rośnie natomiast liczba studiujących w kraju cudzoziemców. Teraz to 57 tys. osób - o 11 tys. więcej niż rok temu.

Jak wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce w połowie listopada 2015 r. w szkołach wyższych studiowało ponad 1 405 000 osób. Tymczasem analogiczne dane GUS z listopada 2014 r. wskazywały, że w kraju studiowało wtedy ponad 1 469 000 osób. Liczba studentów w ciągu roku stopniała więc o 64 tys. osób.

Z danych GUS wynika też, że w 2014/2015 dyplom ukończenia uczelni uzyskało 395 tys. osób, czyli o 29 tys. mniej niż w poprzednim roku akademickim.

Rośnie jednak liczba studiujących w Polsce cudzoziemców. O ile najnowsze dane GUS wskazują, że to ponad 57 tysięcy studentów, to jeszcze rok temu było to zaledwie 46 tys. osób z zagranicy. W ciągu roku Polska zyskała więc 11 tys. studiujących cudzoziemców. To wzrost o ponad 23 proc. Studenci spoza naszego kraju stanowią w tej chwili ok. 4 proc. ogółu studentów w naszym kraju.

"Wzrost liczby studentów zagranicznych w Polsce spowodowany jest głównie bezprecedensowym napływem studentów z Ukrainy" - komentują w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Zwracają uwagę, że w tym roku akademickim studiuje u nas już prawie 31 tys. Ukraińców, czyli o ponad 7 tys. więcej niż rok temu. Stanowią oni już ponad 53 proc. ogółu studentów zagranicznych w Polsce.

"W związku ze stałym, dynamicznym przyrostem liczby Ukraińców, coraz powszechniej mówi się o zjawisku +ukrainizacji+ polskich uczelni - mówi autorka raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2015" dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Jej zdaniem tworzenie się monokultury ukraińskiej na niektórych polskich uczelniach może powodować w przyszłości konflikty. "Na tym tle w ostatnim roku pojawiły się w kilku ośrodkach akademickich incydenty o podłożu ksenofobicznym. Zarówno środowisko akademickie, jak i opinia publiczna, władze samorządowe oraz osoby odpowiedzialne za politykę publiczną państwa w obszarze szkolnictwa wyższego powinny ze szczególną uwagą śledzić te nastroje i proponować rozwiązania wspierające właściwą integrację studentów z Ukrainy w życie uczelni i społeczności lokalnej" - komentuje Siwińska.

Z danych GUS wynika, drugą największą grupę studentów zagranicznych w Polsce stanowią Białorusini (jest ich ponad 4,6 tys.), na kolejnych miejscach są Norwegowie (1581), Hiszpanie (1407) i Szwedzi (1291). W roku akad. 2014/15 ponad 83 proc. ogółu studentów obcokrajowców przyjechało do Polski z Europy. Poza tym, w naszym kraju studiuje niespełna 7 tys. Azjatów, nieco ponad 1200 osób z Ameryki Północnej i Środkowej, a nieco mniej niż 1200 z Afryki; są też niewielkie grupy studentów z Ameryki Południowej oraz z Oceanii.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Życzliwy jak Polak? Badacze USWPS zbadali życzliwość rodaków

  • Fot. Adobe Stock

    Kalisz/ Konferencja o bezpieczeństwie z udziałem 270 naukowców z kraju

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera