Uczelnie i instytucje

Politechnika Łódzka będzie współpracować z CERN

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Łódzka podpisała umowę o współpracy z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN - instytucją badawczą działającą w Szwajcarii, słynną z gigantycznego akceleratora cząstek - Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC.

Jak podkreślił rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki, który podpisał umowę o współpracy z CERN, ta niezwykle ważna międzyrządowa instytucja naukowo–badawcza z siedzibą w Genewie jest wiodącym na świecie laboratorium fizyki cząstek.

W badaniach CERN, mających charakter czysto naukowych badań podstawowych, uczestniczy ok. 8000 naukowców i inżynierów z ponad 500 instytucji naukowych na świecie. Technologie opracowane dla CERN znajdują wiele zastosowań.

Koordynatorem umowy z CERN został prof. Piotr Borkowski, który pod koniec ubiegłego roku gościł na łódzkiej uczelni grupę pracowników departamentu Machine Protection and Electrical Integrity Group z CERN.

Według prof. Borkowskiego, ich szczególne zainteresowanie wzbudził główny podzespół stosowanych w trakcji kolejowej ultraszybkich wyłączników prądu stałego, opracowanych w Katedrze Aparatów Elektrycznych, zawierający impulsowy indukcyjno-dynamiczny napęd wielkiej mocy współpracujący z komorą próżniową.

Kolejnym krokiem do nawiązania bliższej współpracy była dwudniowa narada robocza w Szwajcarii zespołu prof. Piotra Borkowskiego z zespołem pracowników CERN, dotycząca skutecznych i niezawodnych urządzeń łączeniowych zabezpieczających nadprzewodzące elektromagnesy Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC, która odbyła się w lutym 2016 roku.

Ten gigantyczny akcelerator cząstek (hadronów) o wielkich energiach, zbudowany w toroidalnym tunelu o długości ok. 27 km, zakrzywia tory cząstek za pomocą bardzo silnego pola magnetycznego wytwarzanego przez prąd przepływający przez nadprzewodzące elektromagnesy o dużych indukcyjnościach. Szybka komutacja prądu do obwodu, w którym nastąpi rozładowanie wielkiej energii magnetycznej nadprzewodzących elektromagnesów skutecznie zabezpieczy te urządzenia przed skutkami utraty nadprzewodnictwa - podkreślił prof. Borkowski.

Rzeczniczka PŁ dr inż. Ewa Chojnacka poinformowała PAP, że podpisana umowa ma charakter ramowy i przewiduje rozwój współpracy w zakresie elektrotechniki, elektroniki, informatyki, automatyki, mechaniki, fizyki oraz inżynierii badań w dziedzinie fizyki molekularnej i jądrowej. Będzie ona realizowana za pomocą umów szczegółowych dotyczących konkretnych projektów badawczych, zawieranych przez odpowiednie jednostki naukowe PŁ stosownie do zakresu ich zainteresowań.

PAP - Nauka w Polsce

agm/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.03.2024. Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    MNiSW: rozważane jest dodatkowe finansowanie PAN, w tym Centrali Obrączkowania Ptaków

  • Fot. Anna Wojnar. Źródło: UJ

    Kraków/ Fizyk Krzysztof Giergiel laureatem Nagrody im. Franka Wilczka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera